'Acemi kasaplar' acilde!

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

Hastaneye başvuranların sayısı bin 418’e ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AA muhabirlerinin edindiği bilgiye göre, Sivas’ta, bayramın ilk günü kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 70 kişi hastanelere başvurdu.

Sivas Sultan 1. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan 50 kişi başvurdu.

Bu kişilerden, İzzet Ilıman’ın kestiği kurbanın üzerine düşmesi sonucu sol bacağının kırıldığı öğrenildi. Doğan Demirbaş ise kestiği kurbanın boynuzunun boğazına saplanması sonucu yaralandı. Hastaneye başvuran vatandaşlardan dördünün de kurbanlık hayvanların darbeleri nedeniyle yaralandığı kaydedildi.

Bu arada, Sivas Devlet Hastanesine 14, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine de 6 kişinin el ve ayaklarındaki kesikler nedeniyle müracaat ettikleri öğrenildi.KOCAELİ

Kocaeli’nde kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerini kesen 45 kişi, hastanelere başvurdu.

Kurban kesimi sırasında kaza sonucu el veya parmaklarını kesen 30 kişi, Derince Devlet Hastanesine, 10 kişi İzmit Devlet Hastanesine, 4 kişi Kocaeli Devlet Hastanesine ve 1 kişi de Körfez Devlet Hastanesine başvurdu.

Hastanenin acil servislerine başvuran acemi kasaplar, yapılan ilk müdahaleden sonra taburcu edildi.YOZGAT

Yozgat’ta kurban keserken el ve ayaklarının yaralaması sonucu hastaneye başvuranların sayısı 25’e ulaştı.

Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda kişi bıçak ve nacak darbeleri nedeniyle Yozgat Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne başvurdu.

Öğle saatlerine kadar 25 acemi kasabın başvurduğunu belirten hastane yetkilileri, yaralı vatandaşların ilk müdahalelerinin ardından taburcu edildiğini kaydetti.ESKİŞEHİR

Eskişehir’de ise Kurban Bayramı’nın ilk günü 30 kişi dikkatsizlik ve acemilik sonucu bıçak, satır ve baltayla kendilerini yaraladı.

Sabah saatlerinden itibaren Eskişehir Devlet Hastanesine 10, Yunus Emre Devlet Hastanesine de 20 kişi başvurdu.

Hastaneye müracaat eden vatandaşların genellikle el, kol ve bacaklarında kesik meydana geldiği bildirildi.İZMİR

İzmir’deki hastanelerin acil servislerine el ve ayak kesikleri ile kurbanlıkların yol açtığı yaralanmalar nedeniyle öğle saatlerine kadar 100 başvuru yapıldı.ANTALYA

Antalya’da, Kurban Bayramı’nın ilk günü kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 3’ü kadın 49 kişi, Antalya Devlet, Atatürk Devlet ve Akdeniz Üniversitesi hastanelerinin acil servislerine başvurdu.KAYSERİ

Kayseri’de, kurban kesimi sırasında 120 kişi, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisine geldi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile bazı özel hastanelere giden vatandaşlarla birlikte, yaralananların sayısı 150’yi buldu.

Birçoğu el veya parmaklarını keserken, bazıları da kurbanlıkların boynuz ve ayak darbeleriyle yaralandılar. Kurban kesmeye çalışırken aldığı boynuz darbeleriyle bacağı kırılan öğretmen Kerem Özdin de Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.ADANA

Adana’da kurban kesimi sırasında ellerini ve parmaklarını yaralayan 62 kişiden 30’u Numune, 15’i Adana Devlet, 15’i Çukurova Devlet, 2’si de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı hastanesine başvurdu.ZONGULDAK

Zonguldak’ta kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan 6 kişi Atatürk Devlet, 5 kişi de Zonguldak Devlet Hastanesi Acil Servisine başvurdu.

Öte yandan, girilmesi yasak olan Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait Havalandırma İstasyonu’nun bahçesinde kurbanlık kesen bir aile, kendilerini görüntülemek isteyen basın mensubunun üzerine yürüdü.BURSA

Bursa’da, kurban kesimi sırasında yaralanan 200 kişi, çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Bursa Devlet, Çekirge Devlet, Yüksek İhtisas ve Şevket Yılmaz Devlet Hastanelerinden alınan bilgiye göre, kent merkezinde gerçekleştirilen kesimler sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 200 kişi, bu hastanelerin acil servislerine başvurdu.

’’Acemi kasapların’’ çoğunun, kesim sırasında ellerini veya parmaklarını yaraladığı öğrenildi.

Bu arada, üzerine büyük baş hayvan devrilen 4 kişi ile ’’calaskal’’ adı verilen vinç düşen bir kişinin, ağır yaralandığı kaydedildi.ERZURUM

Erzurum’da kurban kesimi sırasında yaralanan çok sayıda kişi, hastanelere başvurdu.

Çoğunluğu ellerinden yaralanan 100 kişi, Numune Hastanesinde, 15 kişi de Aziziye Araştırma Hastanesi Acil Servisinde tedavi altına alındı.

Yetkililer, yaralıların durumunun iyi olduğunu bildirdiler.KIRIKKALE

Kırıkkale’de, sabah saatlerinden itibaren kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan toplam 106 kişi hastanelere başvurdu.

Kurban kesimi sırasında yaralanan 66 kişi, Yüksek İhtisas Hastanesine, 40 kişi de Kırıkkale Devlet Hastanesi Acil Servisine başvurdu.

Yetkililer, yaralıların tedavilerinin ayakta yapılarak, taburcu edildiklerini kaydetti.SAMSUN

Samsun’da, kurban kesimi sırasında 42 kişi bıçakla çeşitli yerlerini keserek, 1 kişi de boynuz darbesiyle yaralandı.BOLU

Bolu’da ise kurban keserken yaralanarak hastaneye başvuranların sayısının 23 olduğu bildirildi.

Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuran 23 kişi, el ve parmaklarındaki bıçak yaralarından dolayı tedavi altına alındı.

Hastane yetkilileri, vatandaşları uyararak kurbanlarını deneyimli kişilere kestirmeleri çağrısında bulundu.SAKARYA-DÜZCE-KÜTAHYA-KARABÜK

Ellerini bıçakla keserek ya da kurbanlıkların boynuz ve tekme darbeleriyle yaralanan Düzce’de 48, Kütahya’da 73, Sakarya’da 22, Karabük’te de 7 kişi kişi hastenelere başvurdu.DOĞU KARADENİZ

Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt’ta toplam 140 kişinin, kurban keserken kendini yaraladığı bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi, Numune Eğitim ve Araştırma, Fatih Devlet ile Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanelerinden alınan bilgiye göre, Trabzon kent merkezinde gerçekleştirilen kurban kesimleri sırasında toplam 64 kişi, bu hastanelerin acil servislerine başvurdu.

Yetkililer, ’’acemi kasapların’’ önemli bölümünün, kesim sırasında ellerini veya parmaklarını yaraladığı bildirdi.

Giresun’da kurban kesimi sırasında yaralanan 7, Rize’de 45, Artvin’de 10, Gümüşhane’de 6, Bayburt’ta ise 8 olmak üzere toplam 76 kişi de hastanelere başvurdu.

Hastane görevlileri, yaralıların tedavilerinin tamamlanarak, taburcu edildiğini belirtti.ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da kurban keserken yaralanan 35 kişi Şanlıurfa ve Balıklıgöl Devlet Hastaneleri başta olmak üzere çeşitli sağlık kuruluşlarına müracaat etti.

Genelde el ve parmaklarını kesen vatandaşlar, ayakta yapılan müdahaleler sonucu taburcu edildi.

Bu arada Balıklıgöl Devlet Hastanesine başvuran bir kişinin kaçan kurbanlığı kovalarken düştüğü, yerdeki bir demir çubuğun vücuduna batması sonucu yaralandığı belirtildi.DİYARBAKIR

Diyarbakır’da ise kurban kesimi sırasında yedisi bıçakla, ikisi de kurbanlıkların boynuz ve ayak darbeleriyle olmak üzere toplam dokuz kişi yaralandı.

Yaralanan acemi kasapların, Diyarbakır’daki çeşitli hastanelerde ayakta tedavi edildiği öğrenildi.ALANYA

Antalya’nın Alanya ilçesinde de 50 kişi, kurban keserken kendini yaraladı.

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban kesimi sırasında kendini yaralayan 50 kişinin acil servise başvurduğunu söyledi.KALP KRİZİ GEÇİREN 2 KİŞİ ÖLDÜ

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde bir kişi, kurban keserken geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

İlçeye bağlı Mimar Sinan Mahallesi’nde oturan Aslan Han (67), kurban keserken fenalaştı.

Yere düşen Han, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Mersin’de de kurban kesimine yardım eden bir kişi, geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

Mesudiye Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde, bayram ziyareti için gittiği evde kurban kesimine yardım eden Mehmet Renkserp (56), aniden rahatsızlandı.

Arkadaşlarının Mersin Devlet Hastanesine kaldırdığı Renkserp, kurtarılamadı.

Renkserp’in, kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi.YEDİĞİ KURBAN ETİ NEFES BORUSUNA KAÇTI

Adana’da bir kişi, yediği kurban etinin nefes borusuna kaçması sonucu hastaneye kaldırıldı.

Merkez Seyhan ilçesi Yeşilevler Mahallesi’nde ailesiyle birlikte kestikleri kurban etinden kebap yapan Doğan Bulut (18), yediği etin nefes borusuna kaçması üzerine rahatsızlandı.

Nefes almakta güçlük çeken Bulut, yakınları tarafından Çukurova Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Acil serviste müdahale edilen Bulut’un nefes borusundaki et çıkarıldı, nefes almasında çektiği güçlük nedeniyle bir süre oksijen tedavisi uygulandı.

Bulut’un sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious