Acı gerçek TAKVİM

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Havalimanında tutulan kimyasal maddelerin olduğu bölüm yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BAŞKA MADDELER VAR
ATATÜRK Havalimanı'ndaki yangının ardından, korkunç gerçekler ortaya çıktı. Depolardaki iyot, selenyum, iridyum, molibden ve talyum maddelerinin tutulduğu bölümün yandığı belirlendi.

YETKİLİLER SESSİZ...
RADYASYON kontrolü yapan uzmanlar, aşırı sıcak yüzünden bu bölümde ölçüm yapamadı. Radyoaktif maddelerin havaya yayılıp yayılmadığı kesinlik kazanmadı. Yetkililer ise şimdilik sessiz...

İkinci Çernobil iddiası

Atatürk Havalimanı'nda yanan kargodaki radyoaktif maddelere henüz ulaşılamadı. Sızıntı olduysa, sağlığımız büyük tehdit altında!.

Türkiye'nin yurt dışına açılan en büyük kapılarından biri olan Atatürk Havalimanı'nın kargo bölümünde çıkan yangının yankıları sürüyor. Yangın sırasında alev alan kimyasal maddelerle ilgili araştırmalar sürerken, ürkütücü gerçekler de ortaya çıkmaya başladı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Şefket Can, kargoda yanan radyoaktif maddelerin bulunduğu bölüme duman nedeniyle yangının ilk gününde girilemediğini açıkladı. Bu bölümde, iyot, selenyum, iridyum, mobilden ve talyum gibi maddelerin depolandığı öğrenildi. Dr. Can, "Dumanın azalmasıyla birlikte içeriye 2 ekibimiz girdi ancak ısı nedeniyle radyoaktif maddelere ulaşılamadı. Söz konusu maddeler, nükleer tıpta yani kanser tedavisinde kullanılan maddeler. Radyoaktif maddeler taşınırken zırhlarla kaplanır. Bu zırh kat kattır. Düşmeye, yanmaya karşı bir önlemdir. Ancak zırhlar da belli bir sıcaklıktan zarar görebilir. Bunu araştıracağız" dedi.

HAVAYA KARIŞMIŞ OLABİLİR...
Bu açıklama, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olabileceğimiz ihtimalini gözler önüne serdi. Eğer bu zırhlı fıçılar yangın sırasında zarar gördüyse, dışarı sızıntı olacağından, önceki gün havalimanının üzerini kaplayan siyah dumanla birlikte İstanbul'un havasına karışmış durumda! İnsan sağlığına büyük zararı bulunan bu radyoaktif maddelerin, toplu kanser vakalarıyla ikinci bir Çernobil faciasına yol açmasından endişe ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious