Acı haber nasıl verilir?

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, şehit haberlerini komutanların aileye giderek vermesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şırnak'ta görev yapan oğlu Jandarma Astsubay Başçavuş Levent Çevik'in şehit düştüğü haberini telefondan öğrenen baba İbrahim Çevik'in kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi, şehit haberinin nasıl verilmesi gerektiği konusunda tartışmaya yol açtı.

'Konu araştırılıyor'

Antalya Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Salim Olguner, şehit haberinin ailesine telefonla bildirilmesi ve kalp-solunum yetmezliği rahatsızlığı bulunan babanın ölümüne neden olunduğu için Jandarma Genel Komutanlığı'nın soruşturma başlatabileceğini söyledi. Albay Olguner, "Kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Konu Genel Komutanlık tarafından incelenir. Konu araştırılıyor" dedi.
Gümüşhane'de şehit düşen erlerden Hüseyin Özdemir'in ailesi de haberi televizyondan öğrenmiş, baba Hıdır Özdemir fenalaşmıştı.

Soruşturma açıldı

Tokat'ta törenle son yolculuğuna uğurlanan şehit oğlu ile aynı saatlerde Antalya'da gözyaşları arasında toprağa verilen İbrahim Çevik'in cenaze törenine katılan Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Salim Olguner, şehit haberinin aileye telefonla bildirilerek kalp-solunum yetmezliği rahatsızlığı bulunan babanın ölümüne neden olunduğu için Jandarma Genel Komutanlığı'nın soruşturma başlatabileceğini açıkladı.

Olguner, "Kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Konu, Genel Komutanlık'ça incelenir. Konu araştırılıyor" dedi.
Psikiyatrlar, "sıradanmış gibi" telefonla ölüm haberi verilmesinin veya medyadan öğrenilmesinin yanlış olduğunu vurguladı. Uzmanlar şu görüşleri dile getirdi:

Prof. Dr. Sedat Özkan (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi): "Hastalıktan yakınını kaybedenle, bu şekilde yakınını kaybeden arasında farklılık var. Ani bir ölümün yarattığı şok, daha trajik bir tepkiyle gerçekleşir.

Aile üyelerinden ya da yakınlardan birinin söylemesi daha uygundur. Acı paylaşıldıkça katlanılabilir. İkincisi, devletin ilgili güvenlik sorumlularınca, bu ölüme atfedilen nitelik ve değerlerle birlikte vurgulanarak söylenmeli."
Psikiyatr Doç. Dr. Ayhan Kalyoncu: "Telefonla haber vermek son derece yanlış. Bu insanlar devlet, vatan için ciddi görev yapıyorlar. Acı haberi vermek için sorumlu komutan kalkıp kendisi gider, yaralanan ya da şehit olan aileyle kendisi tanışır ve konuşarak haber verir.

Telefonla haber vermek her şeyden önce saygısızlık. Ancak üçüncü şahıslara telefonla ölüm haberi verilebilir. Giden komutanın belli bir rütbesi, belli bir yaşam deneyimi olmalı. Karşısındaki kişiyi tartıp değerlendirebilmeli. Haberi alacak kişinin sağlık sorunu varsa, buna müdahale edecek bir sağlık ekibi hazır bulundurulmalı."

Bir komite haber veriyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin prosedürüne göre, şehit haberi, ailesine bir komite tarafından veriliyor. İl merkezlerinde Merkez Komutanlığı, ilçelerde de Jandarma Komutanlığı tarafından iki üst rütbeli subay ve bir doktor (varsa psikolog), ambulans eşliğinde şehit evine giderek acı haberi iletiyor. Ani rahatsızlık ve fenalaşma durumunda aileye müdahale ediliyor, gerek görülen kişi hastaneye kaldırılıyor.

İngiltere ve ABD'de yasak

Afganistan'da ve Irak'taki kayıpları 3 bine yaklaşan Amerikan ordusu da, ailelere ölümleri haber vermeden, kayıpların isimlerini medyaya açıklamıyor. Ölüm haberleri, bu işle özel olarak görevlendirilmiş askeri yetkililerce belirli prosedürler izlenerek, ailenin ikamet ettiği adrese bizzat gidilerek aktarılıyor.
Acı haberin ailelere telefonla ya da yazılı olarak bildirilmesi ise kesinlikle yasak. Aynı ilkeler İngiliz ordusu için de geçerli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious