Açık böbrek ameliyatı dönemi kapanıyor

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Türkiye'de en yaygın sağlık problemleri arasında böbrek taşları yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şifa Hastanesi'nde böbrek taşı olan hastaların, ne tür bir taşı olduğuna ve nasıl bir operasyon gerektiğine Ürolog Op. Dr. Musa Saraçoğlu, Op. Dr. Hakan Öztürk ve Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Ziya Ateşçi'den oluşan bir ekip tarafından kontrol edildikten sonra karar veriliyor.

Doç. Dr. Yusuf Ziya Ateşçi, kapalı böbrek taşı ameliyatının (Perkutan Nefrolitotomi) 1- 2,5 saat arası sürdüğünü ve büyüklüğü 5- 6 cm'ye kadar ulaşan taşlara bu yöntemin uygulanabildiğini kaydetti. Günümüzde en az yıpranmalı (minimal invaziv) tekniklerin gelişmesi sayesinde açık böbrek taşı ameliyatlarının geride kaldığını anlatan Ateşçi, "Hastaya büyük ızdırap veren, hastanın kalkış süresini ve iyileşmesini uzatan açık böbrek taşı ameliyatları yerini kapalı ameliyata (Endoskopik Cerrahi) bıraktı. Hastanemiz böbrek ve idrar yolu taşlarının kırılması konusunda tam teşekküllü bir merkez haline geldi. Şifa Hastanesi, konusunda en modern yöntemleri uygulayan ekibimizle, kapalı böbrek taşı ameliyatı anlamına gelen 'Perkutan Nefrolitotomi'yi Ege'de ilk uygulayan özel hastanedir. Yıllardır ESWL cihazımızla böbrek ve idrar yolları taşlarının büyük bir bölümünü dıştan ses dalgalarıyla ameliyatsız başarıyla kırmaktayız. Eğer, ESWL cihazımızla böbrek taşları kırılamıyorsa açık ameliyat yapılıyordu. Bu artık geride kaldı. Yeni uyguladığımız yöntemle açık ameliyat yöntemi tarihe karıştı.'' dedi.

Bu yöntemle hastanın işinin başına çok kısa sürede dönebileceğini belirten Ateşçi sözlerine şunları ekledi: ''Biz hastanemizde bu yöntemi uzun zamandır uygulamaktayız. Eskiden hasta bir ayda ancak işbaşı yapabiliyordu. Bu sayede üç günde işinin başına dönüyor. Operasyon için gerekli karar hastaya iletilerek, nasıl ameliyat olması gerektiğini hatırlatılıyor. Sonra hiç ağrısız taş parçalanarak kapalı ameliyatla alınıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious