Açık süt insan sağlığını tehdit ediyor!

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Sokaklarda satılan açık sütün çok sayıda zararlı mikroorganizma içerdiği ve kaynatmayla sütün besin değerinin yüzde 60-100'e varan oranlarda azaldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tetra Pak'ın Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlediği "Sağlıklı Süte Çağrı" semineri M1 Alışveriş Merkezi'nde gerçekleşti. Halk Eğitim Merkezi öğretmen ve kursiyerlerinin ilgi gösterdiği etkinlikte akademisyenler, açık sütün insan sağlığı açısından doğurduğu tehditlere dikkat çekti. Uzmanlar, açık sütün çok sayıda zararlı mikroorganizmaya içerdiğine ve kaynatmanın sütün besin değerini yüzde 60-100'e varan oranlarda azalttığını anlattı.

Tetra Pak Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin, altı yıldan bu yana Türkiye'nin dörtbir yanında sütün sağlıklı şartlarda tüketilmesinin önemi üzerinde durduklarını kaydetti. Hacettepe Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen ve altı hafta süren bir saha araştırmasında Ankara'nın 39 semtinden elde edilen 150 sokak sütü, 109 UHT ve 41 pastörize süt örneği laboratuvarda incelendi. Analizlerde uluslararası standartlarda 1 mililitre sütte kabul edilebilir bakteri miktarı 5 bin iken, incelenen açık süt örneklerinde bu sayının 100 bine kadar yükseldiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious