Açık tenlilerin deri kanseri riski fazla

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi doktorlarından Uzm. Dr Almıla Tuncel Cesur, açık tenli insanların deri kanserine yakalanma oranının siyahlara göre, 15 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hastanenin, halka açık konferanslar dizisi kapsamında, sık görülen kanser çeşitlerinden deri kanserlerinin nedenleri ve erken tanı yöntemlerinin anlatıldığı panelde konuşan Almıla Tuncel Cesur, yakın iki akrabasında malign melonom (deri kanseri) görüldüğünü belirterek, çok sayıda beni olan kişilerde melonom riskinin yüzde 100 olduğuna dikkat çekti.

Bebekleri ve çocukları özellikle güneşten uzak tutmak gerektiğini vurgulayan Cesur, çocuk ve ergende bir veya daha çok ciddi güneş yanığına bağlı su toplamalarının melonom riskini artırdığını kaydetti.

Cesur, şöyle konuştu; "Güneş altında herkesten daha fazla dikkat etmesi gerekenler, açık tenliler, sarışın, kızıl, açık kahve saçlı ve mavi gözlüler, çilli olanlar, bronzlaşmadan önce yananlar, güneş altında çok kalanlar ve yüksek rakımda yaşayan yada tatil yapanlar. Güneşten korunmak, deri kanserine karşı alınabilecek en iyi korunma yöntemidir. Deri kanserinin birincil etkeni güneş ışını olduğu tüm dünyadaki bilim adamları tarafından kabul edilmektedir. Diğer daha az önemli olan faktörler ise tekrarlayan tıbbı veya endüstriyel röntgen ışınları, bir hastalığa veya yanığa bağlı oluşan nedbeler, katran ve arsenik gibi bileşenlere maruz kalma."

En sık görülen deri kanserinin bazal hücreli kanserler olduğunun altını çizen Cesur, "Bu kanser türü en az tehlikeli olanıdır; yavaş büyüme eğilimli olup ender olarak orjinal boyutlarını aşar. Bazal hücreli kanser ender olarak hayatı tehdit eder olsa bile tedavi edilmediği takdirde deriden daha derinlere doğru büyüyerek alttaki doku ve kemiği tutar; özellikle göze yakın bir yerde ise ciddi hasara neden olur. Skuamöz hücreli kanser, ikinci en sık görülen tiptir. Sıklıkla dudaklar, yüz ve kulaklarda görülür. Bazen lenf düğümleri ve iç organlar gibi uzak yerlere de sıçrayabilir. Tedavi edilmediğinde hayatı tehdit eder. Üçüncü bir deri kanseri tipi olan malign melanom en az görülenidir, ancak özellikle ekvator bölgesinde olmak üzere hızla artmaktadır. En tehlikeli deri kanseri türüdür. Erken yakalandığında tamamen tedavi edilebilir. Hızla tedavi edilmediğinde tüm vücuda yayılır ve sıklıkla öldürücüdür." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious