''Açıklamaların arkasındayız'' sözlerine yanıt gecikmedi

''Açıklamaların arkasındayız'' sözlerine yanıt gecikmedi.12012
  • Giriş : 31.07.2007 / 16:16:00
  • Güncelleme : 31.07.2007 / 16:33:46

Genelkurmay Başkanı'nın ''12 Nisan açıklamalarının arkasındayız'' sözlerine hükümetten yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ''Cumhuriyet konusunda geriye gitme gibi bir düşünce olamaz'', AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik de, ''Her kurumun sorumluluk alanı belli'' dedi.
Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, "Cumhuriyet, milletimize mal olmuştur. Milletimiz özümsemiştir. O nedenle bu tür beyanlar, 'sadece Cumhuriyetimizin temel nitelikleriyle birlikte geleceğe daha sağlam adımlarla yürüsün' düşüncesiyle sarf edilmiş beyanlardır. Bunları eleştirmek değil, takdir etmek gerekir" dedi.
Şahin, bu açıklamanın Cumhurbaşkanı seçimi sürecini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine de, "Bunları birbiriyle karıştırmayın. Bunlar ayrı şeyler" yanıtını verdi.
Şahin, "Zaman zaman ben de diğer arkadaşlarımız da zamanı geldiğinde, cumhuriyete sahip çıkma, onu çağdaş uygarlık düzeyinin önüne geçirme düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşırız. Genelkurmay Başkanımızın da o ifadesi de bu amaçla söylenmiş bir ifadedir. Bunu, siyasi polemik konusu yapmanın doğru olmadığı düşüncesindeyiz" diye konuştu.
Milletin cumhuriyeti özümsediğini söyleyen Şahin, "Cumhuriyet konusunda hiç kimsenin geriye gitme, herhalde padişahlığa, imparatorluğa geri dönme gibi bir düşüncesi asla olamaz. Temel nitelikleriyle birlikte onu daha ötelere götürmek, hepimizin temel arzusudur" ifadesini kullandı.
Çelik: "Kurumların sorumluluk alanları belli"
AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik de, her kurumun hukuk devletinde sorumluluk alanının belli olduğunu söyledi.
Bursa Adliye Sarayı'ndaki İl seçim Kurulu'na giderek mazbatasını alan Çelik, Büyükanıt'ın sözleriyle ilgili olarak, "Tabii ki her kurumun hukuk devletinde sorumluluk alanı bellidir. O çerçevede herkes söyleyeceğini söylüyor, yapması gerekeni yapıyor. Hukuk devletinde olması gerekenler oluyor Türkiye'de. Daha önceki söyledikleriyle neyi kastediliyor izleme imkanım olmadığı için bilemiyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Şener: "Bildiri süreçte etkili oldu"
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de, askerin 27 Nisan bildirisinin seçim sonuçları üzerinde önemli bir rol oynadığı yorumunu yaptı.
Gazetecilerle veda toplantısı düzenleyen Şener, 27 Nisan bildirisinin seçim sonuçlarına etkisinin bir tez olarak araştırılabileceğini ifade etti.
Şener, "Halkımızın algılamaları belli bir fotoğraf çıkardı. Cumhurbaşkanlığı süreci ve süreçte yaşananlar, eğilimleri, oy dağılımını etkilemiştir. Bu süreç tek bir olayla anlatılamaz, adaylık süreci, 367 kararı, 27 Nisan bildirisi var. TBMM oylama sürecinde yaşananlar, DYP ve ANAP'ın birleşme çabalarının arkasındaki güven boşluğu var, ancak en önemli faktörlerden birisi 27 Nisan bildirisidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious