Açıköğretimlilere kötü haber

Açıköğretimlilere kötü haber.7585
  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, açıköğretim lisesi öğrencilerinin açık lise sınavına girmeleri ve başarılı olmaları halinde alacakları genel lise diploması ile üniversite sınavına başvuramayacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Çelik'in açıköğretim lisesine kayıt yaptırdığı ifade edilen yaklaşık 56 bin öğrencinin kazanılmış haklarının bulunduğu ve bu öğrencilerin 27-28 Mayıs 2005 tarihlerinde açık lise sınavına girmeleri ve başarılı olmaları halinde genel lise diplomasıyla üniversite sınavına başvuracakları yönünde beyanatları bulunduğu hatırlatıldı. MEB'in açıköğretim liselerinde okuyan öğrencilerin kazanılmış haklarının olduğunu belirtmesi üzerine YÖK tarafından Danıştay'a dava açıldığının belirtildiği açıklamada, mahkeme tarafından, 'Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin yürütülmesinin durdurulmasına ilişkin olarak verilen yargı kararını etkisiz bırakmaya yönelik işlemin yürütülmesinin durdurulmasına' karar verildiği anımsatıldı.

Açıklamada, Bakan Çelik'in açıköğretim lisesi öğrencilerinin üniversite sınavına girebilmelerinin kazanılmış bir hak olduğunu söylemesinin aksine; bu şekilde alınan genel lise diploması ile öğrencilerin üniversite sınavlarına müracaat edemeyeceklerinin altı çizildi. Öğrencilerin mağdur olmamaları için bu açıklamanın yapıldığını belirten YÖK, genel lise diploması alarak üniversite sınavına başvuran açıköğretim lisesi öğrencilerinin müracaatları çerçevesinde herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeyeceklerini belirtti. YÖK, tüm uyarılara rağmen herhangi bir şekilde kayıt yaptıran öğrencilerin bu durumlarının tespit edilmesinden sonra kayıtlarının silineceğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious