Açıkta kümes hayvanı yetiştirilmesi yasak

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Elazığ'da sulak alanlara bir kilometre mesafe içerisinde açıkta kümes hayvanları beslenmesi ve bulundurulması yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vali Muammer Muşmal, yazılı açıklamasında, göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan Elazığ'da, kuşların sulak alanlarda geçici olarak konakladığına işaret etti.

Kuşların konaklama sırasında bölgede kapalı barınaklarda bulunmayan kümes hayvanlarıyla temas ederek başta kuş gribi olmak üzere birçok hastalığın bulaşmasına yol açtıklarını ifade eden Muşmal, böylesi hastalıkların bulaşması ve yayılmasının, ekonomik açıdan önemli maddi kayıplara yol açtığı gibi insan sağlığını da tehdit ettiğini belirtti.

Muşmal, bu nedenle kamu düzeni ve genel sağlığın korunması amacıyla sulak alanlara bir kilometre mesafe içerisindeki kaz ve ördek gibi suda yaşamaya ihtiyaç duyan kümes hayvanları ile tavuk, horoz, hindi gibi kümes hayvanlarının kapalı alanlar dışında beslenilmesinin ve bulundurulmasının 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'na göre yasaklandığını kaydetti.

Muammer Muşmal, yasağa aykırı hareketlere Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanacağını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious