'Acil' hastaya ilaç gibi müjde geldi

  • Giriş : 14.10.2008 / 00:20:00
  • Güncelleme : 14.10.2008 / 00:05:05

Başbakan'ın da mağduru olduğu uygulama 1 Ekim itibariyle tarihe karışmış durumda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkemizde, hastanelerin acil kapılarında bekletilen ya da geri çevrilen hasta manzaraları hâlâ gözümüzün önünde. Başbakan'ın bu konudaki hassasiyeti de herkesin malumu.

Zira kendileri de aynı muameleye maruz kalmış birisi.

İşte Başbakan'ın da mağduru olduğu bu uygulama 1 Ekim itibariyle tarihe karışmış durumda. Zira yeni SGK'nın yürürlüğe girmesiyle artık 70 milyon vatandaştan hiç kimsenin, bir hastane kapısından geri çevrilmesi mümkün değil. Yeni dönemde herhangi bir hastane (özel hastane veya vakıf hastaneleri de dahil), acil vaka olarak gelmiş bir hastayı "SGK ile anlaşmamız yok" veya "hastanın sosyal güvencesi yok" mazeretleri ile kapıdan döndüremeyecek.

Hastanenin SGK ile anlaşması olmasa veya hastanın sosyal güvencesi yoksa bile hastane gerekli muayene ve tetkikleri yapmak zorunda.

Refakatçinin ücreti de ödenecek

Yeni uygulama ile sadece acil vaka olarak gelen hastanın değil, aynı zamanda hastanın yanında refakatçi olarak kalan kişinin giderleri de SGK tarafından karşılanacak.

SGK'nın bu giderleri ödeyebilmesi için ilgili doktor tarafından, acil müdahalenin zorunlu olduğunu gösterir bir belgenin düzenlenmiş olması gerekiyor. Acil sağlık hizmetini anlaşmasız hastaneden alan vatandaş doktorun düzenlediği bu belgeyi faturaya ekleyerek SGK'dan parasını alabilecek. Özetle;

Bundan sonra 70 milyon vatandaşın hiçbiri acil vakalarda sosyal güvencesi olmadığı gerekçesiyle hastane kapısından çevrilemeyecek.

Hastanın sosyal güvencesi varsa fakat gittiği hastanenin SGK ile anlaşması yoksa bile acil vakalarda yine tedavi görebilecek.

Yukarıdaki her iki durumda da refakatçi ücretleri SGK tarafından ödenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*