Acil servis önündeki ATM'yi soydular

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Çorum'da bir hastane acil servisinin 10 metre yakınında bulunan banka ATM'sini oksijen kaynağı ile açan soyguncular, 38 bin YTL'yi çalarak kayıplara karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çorum'da son 2 ayda 3'üncü kez bir bankanın otomatik para çekme makinesi (ATM) soyuldu.

Edinilen bilgiye göre, Buharaevler Mahallesi'ndeki Çorum Özel Hastanesi bahçesinde bulunan Vakıfbank'a ait ATM cihazının kapısı hırsız ya da hırsızlar tarafından oksijen kaynağıyla kesilerek açıldı.

Hastanenin 24 saat açık olan acil servisinin hemen yanındaki ATM'nin kapısının arka tarafa bakması nedeniyle görünme endişesi taşımayan soyguncular, güvenlik kamerası ve alarm sistemi bulunmayan ATM cihazının içine girerek kapıyı kapadı.

Yanlarında getirdikleri kaynak makinesiyle içerideki kasayı açmaya çalışan soyguncular, bunda başarılı olamayınca içinde 38 bin YTL bulunan kasayı yerinden sökerek götürdü.

ATM cihazının kapısının kapalı olmasından dolayı soygun bu sabah saat 09.00'da fark edildi. Soygunun ardından içerisinde para olmayan cihaz kullanım dışı kaldı.

ATM çalışmadığı için banka merkezi tarafından uyarılan Çorum şubesindeki görevlilerin inceleme yapmasıyla soygun fark edildi ve olay polise bildirildi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri çevre güvenliğini aldıktan sonra soygunun gerçekleştirildiği ATM'de inceleme başlattı. İncelemede soyguncuların yakalanmasına yardımcı olacak ipuçları arandı.

Maaş günü olması nedeniyle dün sabah ATM'ye 70 bin YTL koyduklarını açıklayan banka görevlileri, kasadaki para ile birlikte toplam paranın 115 bin YTL olduğunu açıkladılar. Gün içinde 77 bin YTL'nin çekildiğini söyleyen görevliler, "Soyguncuların geri kalan 38 bin YTL'yi çalmışlar. Maaş günü olması nedeniyle asıl yüklemeyi bu sabah yapacaktık. Bu nedenle hırsızlar tahmin ettiklerinden daha az bir parayı çaldı" bilgisini verdi.

Önceki ay Akbank'a ait ATM'nin soyulmasının ardından harekete geçtiklerini bildiren banka görevlileri, şehir genelindeki Vakıfbank ATM'lerine güvenlik sistemi kurulması için çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Çorum'da son 2 ayda 3'üncü kez bir ATM cihazının soyulduğunu belirten emniyet yetkilileri ise olayı gerçekleştiren kişi veya kişilerin yakalanması için geniş çaplı çalışma başlattıkları bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious