Acil yardım size de yetişemeyebilir!

Acil yardım size de yetişemeyebilir!.13457
  • Giriş : 23.11.2008 / 11:20:00

Aksaray'da 112 acil servis telefonlarına yapılan çağrıların yüzde 98'i asılsız çıktı. Ekim ayında santrale 60 bine yakın çağrı gelirken çıkılan vaka sayısı 643'te kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aksaray 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Murat Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 112 acil servisin görevinin, kaza ve kalp krizi gibi hayati tehlikesi olan durumlarda acil ilk müdahalede bulunmak olduğunu söyledi.

Aksaray'da 112 acil servis telefonuna yapılan 100 aramadan 98'inin asılsız olduğunu belirten Kılınç, şunları kaydetti:

''Ekim ayı içerisinde santralimize 60 bine yakın çağrı gelmesine karşın, bizim çıktığımız vaka sayısı 643'te kaldı. Günlük ortalama bin 500-2 bin arası telefon gelmesine karşın, çıkılan vaka sayısı 20 civarında. Bir başka ifadeyle santralde bakmış olduğumuz yüz telefondan 98'i bizi meşgul eden, gerçek olmayan vaka sahiplerinden gelen telefonlardan oluşuyor. Bu sırada gerçek vaka sahipleri ise hatlardaki doluluk nedeniyle bize ulaşamıyor ve beklemeye alınıyor.''

Kılınç, Sağlık Bakanlığınca kurulan çağrı karşılama ve kayıt sisteminin faaliyete geçmesinin ardından 112 acil servise yapılan çağrıların yüzde 50 azaldığını da ifade ederek, daha önce günlük 3 binin üzerinde olan çağrıların, bu sistemle 2 binin altına indiğini bildirdi.

-SABAHLARI ÇOCUKLARDAN DAHA FAZLA TELEFON GELİYOR-

112 acil servisine yapılan asılsız çağrıların, bazen insanların hayatına mal olabildiğini vurgulayan Kılınç, şöyle devam etti:

''Hastalar için 30 saniye bile çok önemlidir. Kalp krizi geçiren bir insan için bize geç ulaşılması, o insanın hayatını kurtulma şansını da azaltacaktır. Saniyelerin bile önemli olduğu bu gibi vakalarda hasta yakınlarının bize ulaşamamasının sorumlusu asılsız çağrılarla bizi meşgul edenlerdir. 112 acil servis telefonu değişik kesimlerce meşgul ediliyor. Sabahları çocuklardan daha fazla telefon geliyor. Bazen anneler çocuklarını avutmak için 112'yi arayıp, telefonu çocuğa veriyor. Canı sıkılan, muhabbet etmek isteyenler, telefon sormak veya hastanedeki yakınlarına ulaşmak isteyenler bize telefon açıyor.''

Kılınç, vatandaşlardan bu konuda daha fazla duyarlılık beklediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*