Acilen satılık böbrek!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

İnternetten ev, araba, eşya satış ilanları arasına 'organ' da girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnternetten ev, araba, eşya satış ilanları arasına 'organ' da girdi. Böbreğini ya da karaciğerini satışa çıkaranlar telefon numaralarını ve e-mail adreslerini bırakarak alıcıyla ileşitim kuruyor. İlanlarda, "İçkim sigaram yok. Kan grubum şudur, acil paraya ihtiyacım var, lütfen ciddi olanlar arasın" gibi ifadeler yer alıyor. İnternetten böbreğini veya karaciğerini satışa çıkaran kişilere ulaştık. Birbirinden ilginç gerekçelerle organlarını satanların çoğu "kredi kartı borcu"na saplandıklarını ve çaresiz olduklarını öne sürdüler. Bu işin ticaretini yapan S. C, organ satışını, "Böbreği alan kişi verenin tüm masraflarını karşılıyor. Hastane veya doktor ayarlanıyor. İş böyle yapılıyor" sözleriyle anlatıyor.

Düzce'de yaşayan C.D adlı kişi, 34 milyar kredi kartı borcu olduğunu belirterek, "5 yıldır evliyim. 2 çocuğum var. Otomotiv sektöründe çalışıyordum ancak, şu an işsizim. Karımı çok seviyordum. Ailesi vermeyince kaçırdım. Eşimin ailesi çok zengindi. Annem onlara fakir görünmemek için yüklü bir eşya alımı yaptı. Kredi kartı borcum giderek artmaya başladı. Altından kalkamaz oldum. Maaşım çok azdı. Bu nedenle borçlara yetiştiremiyordum. Kirada oturuyorum. Son çare olarak böbreğimi satmayı düşündüm. Bir arkadaşım internete ilan vermemi tavsiye etti. Alıcı olarak arayanlar oluyor. Ancak fiyatta anlaşamıyoruz. Ailemin bundan haberi yok. Ben de istemezdim böbreğimi satmayı ama başka çarem yok" diyor.

BAŞKA ÇAREM YOK

Erzurum'da yaşayan 34 yaşındaki Ü.K, evli ve iki çocuk babası. Oğlu üç yıl önce ekmek tandırına düşerek yanmış. Oğlunun tedavisi için bankadan kredi çeken Ü.K, biriken faizi ödeyememiş ve borçlar kat kat artmış. "Ayçiçeği ektik ama geçimimizi zor sağlıyoruz" diyen Ü.K, şunları söyledi: "35 milyar kredi kartı borcum var. Doku testi yaptırmak için 400 milyon yatırdım. Böbreğimi satmaya kararlıyım. Başka yolu yok, bu kadar parayı bulmam imkansız. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle internete ilan verdim. Şu ana kadar 6 kişi aradı ancak dokular uyuşmadı. Çok perişanım."

İnternette en çok ilanlarına rastladığımız bir diğer kişi ise İzmir'de yaşayan 30 yaşındaki S.C. S.C, ilk önce "verici" olarak çıkıyor telefonumuza. Ardından "Sizi başkasına yönlendireyim onunla anlaşın" diyor. Kendisine "Siz bu işin ticaretini neden yapıyorsunuz" diye sorduğumuzda, "Küba'ya gitmek istiyorum" cevabını veriyor. S.C çok ilan verdiği için kendisini arayanların da çok olduğunu belirtiyor. Bu durumda S.C "alıcı"ya "verici" buluyor. Simsar, böbrek verme işlemini de şöyle anlatıyor: "Böbreğini vermek isteyen kişinin tüm masrafını alıcı olan kişi karşılıyor. Alıcı, bir hastaneyle veya doktorla anlaşıyor. İşlem tamamlandıktan sonra kimse birbirini aramıyor. Bende kendi payıma düşeni alıyorum. İş böyle yapılıyor."

Ankara'da yaşayan 23 yaşındaki Y. I de ticaret yapmak için birileriyle çalıştığını ancak, daha sonraları yüklü borçların altına girdiğini söylüyor. Y.I, "Ailemin maddi durumu çok kötü. Ağır bir bunalımdayım. Yaptığım iş bana kazandırmadı. Çok borçlandım. Borçlu olduğum kişiler beni küçük düşürüyor. Gururumu kurtarmak için ilk fırsatta böbreğimi satacağım. Bu işin riski nedir, nasıl yapılıyor? Bunların hiçbiri umrumda değil. Sadece gururumu kurtarmak istiyorum" diyor.

NİŞANLIM BENİ TERK ETTİ

30 yaşında ve ailesiyle birlikte yaşayan K. Y ise iflas ettikten sonra bir daha kendine gelemedğini anlatıyor. Parasız kaldıktan sonra nişanlısıyla büyük problemler yaşadığını ileri süren K. Y, "Nişanlımı çok seviyordum. İş yerim battıktan sonra sorunlar yaşadık. Psikolojim bozuldu. Beni terk etti. Şu an çalışıyorum ama düzenli maaş alamıyorum. Kendi hayatımı düzene sokmak istiyorum, bu nedenle böbreğimi satmaya kararlıyım" şeklinde konuşuyor.

Sadece akrabalardan nakil yapılması yasal

Türk Böbrek Vakfı'ndan Dr. Bilal Görçin, sadece akrabalardan organ nakli yapılmasının yasal olduğunu belirterek "Sanal ortamda organ ticareti çok yoğun. Bunlara alet olmamak gerek. Sadece kadavradan organ nakli yapılabilir. Vakfa organ satmaya gelenler oluyor. Bunlarla asla ilgilenmiyoruz" dedi.

Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, her yıl 30 binden fazla kişinin organ nakli yapılamadığı için öldüğünü belirterek"Sadece 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın üç günü diyaliz cihazına bağlı hayatını sürdürüyor. Özellikle kalp, karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatını kısa süre içerisinde kaybediyor " dedi.

TCK'nın 91. maddesine göre, rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan, 5 yıldan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılır. Suçun konusu doku ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Organ veya doku satın alan, satan, satılmasına aracılık eden hakkında, 5 yıldan 9 yıla kadar ceza verilmesine hükmediliyor. Suçun bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Yasal olmayan yollarla elde edilmiş organ veya dokuyu saklayan, nakleden veya aşılayan, iki yıldan beş yıla kadar hapis ile cezalandırılır. Bir çıkar karşılığında organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam veren veya yayınlayan, bir yıla kadar hapis ile cezalandırılır. Suçun işlenmesi sonucunda mağdurun ölmesi hâlinde, kasten öldürme suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious