Acılı kardeş patlamayı araştırıyor

Acılı kardeş patlamayı araştırıyor.13530
  • Giriş : 17.06.2009 / 10:44:00

Eskişehir'de geçen ay meydana gelen patlamada kardeşi ölen kişi, 57 kişinin de yaralandığı patlamanın nedenini araştırıyor. Acılı kardeş, olayın sorumlularının bulunmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağabey İbrahim Çolak, AA muhabirine, Tunalı Mahallesi Gaffar Okkan Caddesi'ndeki parke dükkanında 15 Mayısta meydana gelen patlamada kardeşi Hasan Çolak'ın (58) yaralandığını ifade etti.

Vücudunda yüzde 65'inde ikinci ve üçüncü derece yanıklar oluşan kardeşinin Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındığını ifade eden Çolak, şöyle konuştu:

''Hastanede 10 gün yoğun bakımda kalan kardeşim, 25 Mayısta hayatını kaybetti. Daha 15 gün önce işe başlamış olan kardeşim, iş yeri sahibiyle birlikte sabah dükkanı açmış. Kısa süre sonra patlama olmuş. Kardeşimin ölümüne, 57 kişinin yaralanmasına, birçok ev ve iş yerinin zarar görmesine neden olan patlamanın nedenini araştırıyorum. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı patlamanın nedeni olarak doğal gazı gösteriyor. Eskişehir Doğal Gaz Dağıtım AŞ (ESGAZ) ve İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İGDAŞ) bu raporu kabul etmiyor. Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi (doğal gaz veya açık kalan tiner ya da zift tenekelerinden oluşan buharlaşma sonucu olabilir) diyor. Anadolu Üniversitenin hazırladığı rapor henüz tamamlanmadı.''

-''BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM''-

İbrahim Çolak, patlamanın nedenini belirleyecek bilirkişi raporlarının çelişkili olduğunu belirterek, uzun yıllar Almanya'da çalıştığını, gerekirse yurt dışından bilirkişi heyeti getireceğini bildirdi.

-4 AY İÇİNDE 3 PATLAMA OLDU-

Patlamanın nedenini kesin olarak ortaya çıkaracağını anlatan Çolak, şöyle devam etti:

''ESGAZ görüşme talebimizi reddetti. Eskişehir'de iki gün önce yine patlama oldu. Orada da bir kişi öldü. 4 ay içinde üç kez patlama oldu. Yazık değil mi bu Eskişehir halkına. İnsanlar bunların nedenini bilmeli. Birilerinin ihmali varsa bunu ortaya çıkaracağım. Kardeşimin ölümüne neden olanları bulacağım. Gereken cezayı almalarını sağlayacağım. Bizim canımız yandı, başkalarının canı yanmasın. Bugüne kadar meydana gelen patlamaları Eskişehirliler ucuz atlattı. Daha büyük facialar yaşanmaması için bu işin peşini bırakmayacağım.''

-''NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK''-

Olayın meydana geldiği iş yeri ile apartmanın sahibi Serdar Gül de bir ay önce olan bu olayla hiç kimsenin ilgilenmediğini savunarak, bir an önce sorumluların bulunmasını istediklerini kaydetti.

İtfaiye Daire Başkanının olayın yüzde 99 doğal gazdan kaynaklandığını söylediğini, ancak ESGAZ'ın bunu kabul etmediğini savunan Gül, şunları söyledi:

''Evimiz ve iş yerimiz kullanılamaz halde. Rapor sonuçlarını bekliyoruz. Binadan taşındık. Üç dairede toplam 18 kişi yaşıyordu. Hepimiz mağdur olduk. Suç duyurusunda bulunduk. Raporlar çelişkili. Ne yapacağımızı şaşırdık. Hangi yola başvuracağımızı bilmiyoruz. Kendi imkanlarımızla tadilat yapıyoruz. 1 kişi öldü, 57 kişi yaralandı, yazık.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*