Açılımlar CHP'ye iktidarı getirir mi?

Açılımlar CHP'ye iktidarı getirir mi?.10265
  • Giriş : 08.04.2009 / 08:11:00

Baykal, yerel seçimlerde elde ettikleri 5 puanlık oy artışını 'iktidar işareti' olarak görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partinin bu sorumluluğa hazırlanmasını isteyen Baykal, açılımların süreceğinin sinyalini verdi: "İktidar için gereken donanımı, açılımları, zenginleşmeyi gerçekleştirmekle yükümlüyüz.

Hem parti olarak kimliğimizi koruyacağız hem de değişeceğiz, yenileneceğiz, geleceğe dönük atılımımızı yapacağız." CHP lideri, düşük oy aldıkları bölgelerde çok ayrıntılı araştırmalar yapacaklarını ve ilkelerinden vazgeçmeden tedbirler alacaklarını söyledi.

Deniz Baykal, seçim sonrasındaki partisinin ilk grup toplantısında genel bir sonuç değerlendirmesi yaptı. Grup Salonu'na İstanbul'dan aday olan Kemal Kılıçdaroğlu'yla birlikte giren Baykal, kürsüde de milletvekiliyken Aydın belediye başkanı seçilen Özlem Çerçioğlu'na ve İstanbul'da kazanamamasına rağmen oy artışı sağlayan Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti. CHP'nin istikrarlı bir şekilde oyunu artırdığını belirten Baykal, Türkiye'de eğitim düzeyi ve şehirleşme arttıkça partisinin daha da güçleneceğini söyledi. seçim başarısında doğru kampanya ve doğru adayların etkili olduğunu kaydeden Baykal, "CHP, adaylarıyla, örgütüyle, kimliğiyle, siyasi mücadelesiyle, doğrultusuyla kazanması gerektiği yerde, kazanması gereken ölçüde kazanmıştır." diye konuştu. Bu seçimlerde alınan başarılı sonuçlar nedeniyle Trakya'ya, İzmir'e ve Antalya'ya teşekkür eden Deniz Baykal, partisinin oy kaybettiği yerler olduğuna da dikkat çekti. Baykal, şöyle konuştu: "Başarılı olmadığımızı düşündüğümüz yerler büyük önem taşıyor. Buraları dikkatle inceliyoruz. Her birine özel tedbirler alacağız. Her birine özel bir ilgiyle yöneleceğiz. Bunun nedenlerini araştıracağız. Nedenlerin bir kısmı bizimle, bir kısmı bizim dışımızdaki etkenlerden kaynaklanıyor. İlkelerimizden vazgeçmeden yapılacak olan ne varsa yapacağız. Bu konuda her sıkıntıyı öğrenmek, her problemi çözmek için üstümüze ne düşüyorsa yapacağız. Örgütü daha başarılı bir noktaya taşımalıyız."

CHP lideri, konuşmasında ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihî Türkiye ziyaretine değinmezken, NATO Genel Sekreterliği konusunda Türkiye'nin izlediği politikayı eleştirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eski Danimarka Başbakanı Rasmussen'e yönelik çekincelerini açıklamasından 3 gün sonra imzayı attığını vurguladı.

Baykal, "Maalesef Başbakan bu işi bir propaganda vesilesi haline getirmiştir. Kamuoyuna bu konuda düşünülen adayı desteklemeyeceklerini gösterişli bir biçimde ilan etmiştir ama bu ilan, atamanın engellenmesine değil, zamanından daha önce gerçekleşmesine neden olmuştur. Meydan okuyarak bu konu belki ortaya atılmamış olsaydı, gerçekler daha iyi anlatılabilirdi. Kesin tercihler ortaya konuldu ve Rasmussen düşünülenden daha erken genel sekreterliğe geldi. Bu gerçekten bir dış politika skandalıdır." ifadelerini kullandı. Baykal, Ermenistan'la ilişkilerin geliştirilmesi noktasında Azerbaycan'ın gönlünün kırılmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Ankara, Zaman

Çerçioğlu, Meclis'e veda etti, CHP'nin vekil sayısı 97'ye düştü

CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, yerel seçimlerde Aydın belediye başkanı seçilmesinin ardından, tercihini belediye başkanlığından yana kullandı. Çerçioğlu'nun milletvekilliği sona ererken, CHP'nin Parlamento'daki sandalye sayısı 97'ye düştü. Özlem Çerçioğlu, dün TBMM Başkanı Köksal Toptan ve CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol'a veda ziyaretinde bulundu. Toptan, Çerçioğlu'nu, aday olan milletvekilleri arasında belediye başkanlığını kazanan tek milletvekilli olduğunu hatırlatarak kutladı. Çerçioğlu'nun başarılı olacağına inandığını dile getirdi. Çerçioğlu da 7 yıldır TBMM çatısı altında çalışmalarını sürdürdüğünü kaydederek, "Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonra vatandaşımıza, halkımıza hizmeti, belediye başkanı olarak vermeye çalışacağım.'' dedi.

CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu'nun, 'belediye başkanlığı görevini tercih ettiğine' ilişkin, TBMM Başkanlığı'na gönderdiği yazı dün Genel Kurul'da okundu. Başkan Vekili Eyüp Cenap Gülpınar, "TBMM'de daha önce görülen uygulamaya uygun olarak, bu tercih karşısında, Sayın Özlem Çerçioğlu'nun milletvekilliği kendiliğinden sona ermiş bulunmaktadır." diyerek, Çerçioğlu'nun milletvekilliği görevinin sona erdiğini duyurdu. Böylece CHP'nin Meclis'teki milletvekili sayısı 97'ye düştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*