Ada basınına göre karar kapatma davasının habercisi

Ada basınına göre karar kapatma davasının habercisi.17524
  • Giriş : 06.06.2008 / 09:44:00

Anayasa Mahkemesi'nin türban kararı İngiliz basınında geniş yer buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Financial Times gazetesi, kararın son haftalarda Türkiye’yi etkisi altına alan siyasi krizin devam etmesine yol açacağını yazdı.

FT bu kararın, AKP’nin "laik Türkiye’nin altını oymak"la suçlandığı kapatma davasından da "kökleri siyasi İslam'da olan" AKP’nin kapatılması yolunda bir karar çıkması olasılığını artırdığına dikkat çekti.

The Guardian gazetesi, kararın "Türkiye’deki İslami eğilimli hükümetin varlığını sürdürmesine darbe vurduğu"nu yazdı.

Haberde, "Türkiye’nin geleceği için önemli sonuçlar doğuracak olan bu karar ile Anayasa Mahkemesi şubat ayında parlamento tarafından verilen kararın 85 yıllık laik sisteme tehdit oluşturduğuna karar verdi" ifadesi yer aldı.

The Times gazetesi de, kararın, "İslamiyet'in tanıtımını yapmakl"a suçlanan iktidar partisinin kapatılması için bir tehdit oluşturduğuna işaret etti.

Haberde, kararın AK Parti'nin aynı mahkemede görülen kapatma davası için de bir ön haberci niteliğini taşıdığı vurgulandı.

BBC internet sitesindeki haberinde, "Mahkeme başörtüsü reformunu iptal etti" başlığını kullandı ve "Türkiye'nin en yüksek mahkemesi, hükümetin üniversite öğrencilerine türban takma izni vermesini engelledi" ifadesini kullandı.

El Cezire de haberi, "Mahkeme türban yasağına destek verdi" manşetiyle duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious