Adabank firarisi Kazablanka’da!

Adabank firarisi Kazablanka’da!.159774
  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

12 yıl hapis istemiyle yargılanan Hakan Uzan'ın eşi Özlem Uzan, Fas'ta ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adabank'tan aldığı 650 bin Euro (7.5 milyon YTL) krediyi zimmetine geçirdiği iddiasıyla, yargılanan Hakan Uzan'ın eşi Özlem Hanife Uzan'ın Fas'ta yaşadığı anlaşıldı. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, "zimmet" suçundan 6 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan tutuksuz sanıklardan Tacettin Pak, İhsan Canaslanlar, Okay Öztürk ve Nurettin Sivlim hazır bulundu. Duruşmada söz alan Özlem Hanife Uzan'ın avukatı Şaylan Çığgın, müvekkili hakkında verilen "zorla getirilmesi" kararını eleştirdi.

İSTEDİĞİ ÜLKEDE YAŞAR

Özlem Uzan'ın hangi ülkede yaşadığı ve neden Türkiye'ye dönmediği konusunda kendilerinden bilgi ve belge istediğini hatırlatan Çığgın, "Müvekkilim 22 Ekim 2003 tarihinde Atatürk Havalimanı'ndan çıkış yapmıştır. O tarihte hakkında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildi" dedi. Avukat Çığgın, Özlem Uzan'ın ifadesinin görüntülü ve sesli iletişim tekniğinin kullanılarak alınmasını talep etti. Ancak Çığgın'ın bu talebi Cumhuriyet savcısı tarafından reddedildi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, Özlem Hanife Uzan'ın yurda geldiğinde savunmasının alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Artık yurtdışında yaşayacak

AVUKAT Şaylan Çığgın, Özlem Uzan'ın Fas'taki "27, Aveneu De I'Armee Royale Casablanca 21000 Morocco" adresinde yaşadığını bildirdi. Çığgın, müvekkilinin bundan sonraki hayatını yurtdışında sürdürmek istediğini söyledi. Özlem Uzan hakkında sadece soyadından dolayı dava açıldığını ve 7.5 milyon YTL gibi "anormal bir bedel"den sorumlu tutulduğunu savunan Çığgın, "Tüm bu gerekçelerle müvekkilim hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararı alınmıştır. Yurda girdiği takdirde tekrar yurtdışına çıkma imkanı bulunmadığı için artık Türkiye'ye dönmeyecektir" diye konuştu.

İkinci telekonferans talebi

ARALARINDA Cem Uzan'ın da bulunduğu 35 sanıklı davada gıyabi tutuklu olarak aranan Hüseyin Engin Saydan ve Ali Cenk Türkkan'ın avukatı, yurtdışında bulunan müvekkilerinin ifadelerinin telekonferansla alınmasını talep etti. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Fatma Sarı ve Mehmet Gönüller ile tanıklar katıldı. Cem Uzan'ın da aralarında bulunduğu diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi. Hüseyin Engin Saydam ve Ali Cenk Türkkan'ın avukatları müvekkillerinin ifadesinin telekonferansla alınmasını talep etti. Mahkeme heyeti, konunun Adalet Bakanlığı'yla görüşüleceğini ve gelecek cevaba göre talebin karara bağlanacağını belirtti.

12 yıl hapsi isteniyor

Sunuculuk yaparken işini bırakıp Hakan Uzan'la evlenen Özlem Hanife Uzan'ın Adabank'tan aldığı ve geri ödemediği 650 bin euro'luk krediyi zimmete geçirdiği iddia ediliyor. BDDK murakıplarının el konulan Adabank'ta yaptıkları incelemede, Uzan grubu şirketlerinden Atasu Emlak Ticaret'e 1.1 milyon euro kredi verildiği ancak borcun kapatılmadığı belirlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Özlem, Kemal ve Yavuz Uzan’ın da aralarında bulunduğu 12 kişi hakkında 6 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious