Ada'da 8 Temmuz sürecinde sorun yok

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

KKTC, 8 Temmuz sürecine ilişkin, tarafının teknik komiteler ve çalışma gruplarının görevleri ve nasıl çalışmaları gerektiğine ilişkin öneri sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, 5 Nisanda Birleşmiş Milletler'e (BM) sunduğu mektup esas alınarak hazırlanan öneri paketi, 26 Nisanda Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev tarafından Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un diplomatik büro şefi Tasos Conis'e verildi.

Paketin, Pertev ile Conis'in pazartesi günü yapacakları toplantıda ele alınması bekleniyor.

Sürece ilişkin en somut ve ayrıntılı öneri niteliğindeki pakette, teknik komitelere ilişkin 8 başlık, alt başlıklarla ayrıntılandırılıyor. Öneride, Kıbrıs sorununun esasına ilişkin konuları ele alacak ana çalışma gruplarının yanı sıra Rum yönetimi lideri Papadopulos'un da talebi doğrultusunda, ekonomik ve AB konularıyla ilgili alt çalışma grupları kurulması bulunuyor.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, 8 Temmuz sürecinde hiçbir sorun olmadığını, Kıbrıs Türk tarafının yeni önerileriyle masada bulunduğunu söyledi.

Erçakıca, Türk tarafının, 8 Temmuz sürecinin esas amacına dönük olarak ilerlemesinden yana olduğunu ve bunun için elinden geleni yaptığını kaydetti.

Erçakıca, ''Sürecin ilerlemesi, tamamıyla Rum tarafına bağlıdır. Kıbrıs Türk tarafı bütün iyi niyetiyle ve önerileriyle masadadır'' dedi.

Türk tarafının 5 Nisanda BM'ye yollanan mektupla 8 Temmuz sürecini nasıl anladığını dile getirdiğini, prensiplerini ortaya koyduğunu kaydeden Erçakıca, 26 Nisanda ise o daha detaylı, daha güncel bir öneri sunulduğunu, teknik komitelerin görevlerinin, nasıl çalışmaları gerektiğinin, ayrıca çalışma gruplarının da nasıl çalışması gerektiğinin izah edildiğini, teknik komitelerin alt başlıklarına ilişkin önerilerde de bulunulduğunu ifade etti.

Önerilerin çalışma yönergesi niteliğinde olduğunu anlatan Erçakıca, tarafların, önerileri değiştirerek ya da değiştirmeyerek, hemfikir olmaları halinde teknik komitelerin hemen çalışmaya başlayabileceğini belirtti.

Erçakıca, öneri paketinin, 8 Temmuz sürecinde bugüne kadar yürütülen müzakereler dikkate alınarak hazırlandığını söyledi.

Erçakıca, Türk tarafının öneri paketini ''iyi niyetle, kabul edilebilir nitelikte olması ve sürecin hemen başlaması gayretiyle'' hazırladığını belirtti.

-TEKNİK KOMİTELERE İLİŞKİN 8 BAŞLIK AYRINTILANDI-

Teknik komitelere ilişkin bilinen 8 başlığın alt başlıklarla ayrıntılandırıldığını ifade eden Erçakıca, yeni komitelerin oluşturulmasına da sıcak bakıldığına dikkat çekildiğini kaydetti.

Erçakıca, Kıbrıs sorununun esasına ilişkin 4 ana başlık altında oluşan çalışma gruplarının yanı sıra Papadopulos'un da talebi doğrultusunda ekonomik ve AB konularıyla ilgili alt çalışma grupları kurulması önerisinde bulunulduğunu belirtti.

-MÜLKİYET KONUSU-

Mülkiyet sorunu gibi kapsamlı çözümün bir parçası olup, Kıbrıs sorununun esasına ilişkin konuların, çalışma gruplarında ele alınması gerektiğine ve Türk tarafının buna karşı olmadığına işaret eden Erçakıca, ''Mülkiyet konusunun, iki halkın ilişkilerini daha da kötüleştirecek şekilde teknik komitelerde ele alınmasına karşıyız. Mülkiyet konularını güncelleştirmek, Kıbrıslı Türklerin başına sorunlar açmaksa tabii ki 8 Temmuz süreci ilerlemeyecek'' dedi.

-8 TEMMUZ SÜRECİ NEDİR?-

8 Temmuz sürecinin, Kıbrıs sorununun nasıl çözümleneceğini değil, çözüm sürecinin yeniden nasıl başlatılacağını tarif eden prosedürel anlaşma niteliğinde olduğuna dikkat çeken Erçakıca, sürecin, teknik komiteler ve çalışma grupları olmak üzere iki ayrı yoldan oluştuğunu söyledi.

Erçakıca, sürecin hemen başlamasından yana olan Türk tarafının, Rum tarafının ayak sürümelerinden dolayı BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu eski yardımcısı İbrahim Gambari'nin müdahalesini talep etmesi sonucunda yollanan mektubun süreci detaylandırdığını belirtti.

Kapsamlı müzakerelere Mart 2007 sonu itibariyle başlanmasının öngörüldüğünü hatırlatan Erçakıca, ancak bunun da gerçekleşmediğine işaret ederek, Türk tarafının sürecin ilerlemesi için gereken olumlu tavrı sergileyip, ''non-paper'' niteliğinde çeşitli öneriler sunduğunu kaydetti.

Özellikle sürecin nasıl ilerleyebileceğine ilişkin öneriler yaptıklarına dikkat çeken Erçakıca, önerilerin sonuncusunun da 26 Nisanda verildiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious