Adalar küresel ısınmadan endişeli

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

BM'nin küresel ısınma konusunda ciddi uyarılar yaptığı İklim Değişikliği Raporu'ndan sonra gelecekte bazı adaların sular altında kalabileceği endişeleri dile getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maldiv Dışişleri Bakanı Ahmed Said, kendi ülkesi gibi deniz seviyesine yakın olan devletlerin okyanusların yükselmesi sonucu yıkıma uğrayabileceklerini söyledi.

Said, "Deniz seviyesi böyle yükselmeye devam ederse bütün bir ülke sonsuza dek sular altında kalacak" dedi.

Endonezya Çevre Bakanı Rachmat Witoelar da, gelecek 30 yıl içinde denizin, ülkesindeki 2 bin adayı yutacağını iddia etti.

Witoelar, başkent Cakarta'da yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkelerin sera etkisi yaratan gazların salınımını yüzde 40 ile yüzde 60 arasında azaltmalarına ilişkin bağlayıcı kararlar almaları gerektiğini ifade etti.

Witoelar, Endonezya'nın orman yangınlarıyla mücadele ve endüstrinin izlenmesi konusunda üzerine düşen görevi yapacağını da sözlerine ekledi.

Güney Afrika Çevre Bakanı Marthinus Van Schalkwyk da, BM'nin raporunu "Dünyanın en büyük kirleticisi olan ABD'ye uyanma çağrısı" olarak nitelendirdi.

ABD ve Avustralya'nın tutumlarında değişiklik yok

Kyoto Protokolünü imzalamayan Avustralya ve ABD'nin tutumlarındaysa BM raporundan sonra değişiklik gözlenmediği belirtiyor.

ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman, hükümetin bu konuda önlem almasının iş kayıpları gibi beklenmedik sonuçlar doğurabileceğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Bodman, teknolojik gelişmelerin, atmosfere gaz salınımlarını durduracağını, koruma sağlayacağını ve fosil yakıt dışındaki yakıtların gelişimini hızlandıracağını savundu.

Amerikan Senatosu'nda 7 Kasım seçimleriyle üstünlük sağlayan Demokratlar, Bush yönetiminin küresel ısınmayla daha etkin mücadele etmesini istiyor.

Amerikan Senatosu Çevre Komisyonu Başkanı California Senatörü Barbara Boxer, Bush'un Beyaz Saray'da küresel ısınmaya en çok neden olan 12 ülkenin katılacağı bir zirve düzenleyerek gerçek bir liderlik gösterebileceğini söyledi.

Gelecek yıllarda atmosfere sera gazı salınımı açısından ABD'yi geçmesi beklenen Çin, BM'nin raporuna henüz bir tepki göstermedi.

Hintli yetkililerse Paris'te düzenlenen BM İklim Paneli'nin politika belirleyemeyecek bilim adamlarını bir araya getirmekten öteye gidemediğini iddia etti.

Hindistan Orman ve Çevre Bakanı Pradipto Ghosh, bilimsel açıdan görüş birliğine varmaya çalışan iklim uzmanlarının hükümetlere bir şey yaptıracak güçleri olmadığını kaydetti.

Küresel ısınmaya neden olan sera etkisi yaratan gazların atmosfere salınmasını engellemeyi amaçlayan Kyoto Protokolünü imzalamayan ülkelerden biri olan Avustralya'nın Başbakanı John Howard da, "Gerçekçi olalım, modern bir Batı ekonomisinde, enerji santrallerini fosil yakıtlar ya nükleer güçle çalıştırabilirsiniz" diyerek rüzgar ya da güneş enerjisi gibi alternatif seçenekleri kabullenmediğini bir kez daha gösterdi.

Muhalefetteki Avustralya İşçi Partisi'nin lideri Kevin Rudd ise Avustralya'nın Kyoto Protokolü'nü imzalaması ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini dile getirdi.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen iklim değişikliği konulu panelde bir araya gelen bilim adamları ve bürokratlar tarafından hazırlanan raporda, küresel ısınmaya büyük oranda insanların neden olduğu kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious