Adalet Bakanı çok üzgün. Neden?

Adalet Bakanı çok üzgün. Neden?.8116
  • Giriş : 24.10.2008 / 11:15:00

Bazı temaslarda bulunmak üzere İzmir'e gelen Bakan Şahin, dün İzmir'de yaşanan ve bugün pek çok gazetenin sürmanşete çektiği olayla ilgili konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İzmir Adliyesinde görevli bir hakimin rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklanmasına ilişkin, ''Adalet Bakanı olarak, bir yargı mensubunun böylesine bir rüşvet olayına adının karışması ve tutuklanmış olması beni üzmüştür'' değerlendirmesinde bulundu.

İzmir'in Çeşme ilçesinde yapılacak bir hukuk semineriyle, AK Parti Bayındır İlçe Kongresi'ne katılmak üzere İzmir'e gelen Bakan Şahin, Adnan Menderes Havalimanı'nda, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Şahin, İzmir Adliyesinde görevli bir hakimin, yaklaşık 350 bin YTL rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklanmasına ilişkin bir soruya, yürütülen soruşturmanın tamamen yargısal bir faaliyet olduğunu belirtti.

Bir yargı mensubunun böyle bir olaya adının karışmasının sevinilecek bir şey olmadığını ifade eden Bakan Şahin, şunları söyledi:

''Adalet Bakanı olarak, bir yargı mensubunun böylesine bir rüşvet olayına adının karışması ve tutuklanmış olması beni üzmüştür. Ama Türkiye, bir hukuk devletidir, herkes kurallara uyacaktır. Uymayanlar sonuçlarına katlanırlar. Tabii özellikle, yargıda çok önemli sorumluluklar üstlenmiş kişilerin, bu konularda çok daha titiz davranmaları beklenir. Yargı sürecini birlikte takip edeceğiz.''

Bakan Şahin, halen soruşturmanın devam ettiğini ve başka gözaltıların da olduğunu hatırlatarak, bu aşamada soruşturmanın gizliliği kuralı gereği daha fazla açıklamada bulunmasının doğru olmayacağını dile getirdi.

Mehmet Ali Şahin, ''Tutuklamalarla ilgili kararın yeniden gözden geçirilip geçirilmeyeceği'' yönündeki bir soruya da ''Onu bilemem. Adalat Bakanı olarak benim, bağımsız yargı organlarının işine karışmam söz konusu olamaz'' dedi.

-AK PARTİ HAKKINDAKİ GEREKÇELİ KARAR-

Adalet Bakanı Şahin, Anayasa Mahkemesinin, AK Parti hakkındaki davada açıklanan gerekçeli kararına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine ise ''AK Parti davasıyla ilgili gerekçeli kararı henüz okuma imkanı bulamadım. Hatta, gazetelerdeki değerlendirmeleri bile okuyamadım açıkçası. Gerekçeleri okumadan, izin verirseniz bir değerlendirme yapmayayım'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*