Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin: "Af söz konusu değil"

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin:
  • Giriş : 17.02.2008 / 00:24:00
  • Güncelleme : 17.02.2008 / 00:22:08

Şahin, bir yıllık sürenin iki yıla çıkartılmasının af olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, son günlerde bazı medya organlarında gündeme getirilen afla ilgili değerlendirmelerin doğru olmadığını belirterek, "Herhangi bir af söz konusu değildir" dedi.

Bakan Şahin, afla ilgili sorular üzerine de, "Herhangi bir af söz konusu değil. Ceza Muhakemeleri Yasası'nın ilgili maddesinde hakimin ihtiyaç duyduğunda bir yıldan az cezalarla ilgili hükmü açıklamasının geri bırakılmasıyla ilgili bir düzenleme var. Bu bir yıllık süre 2 yıla çıkartılmıştır. Bu zorunlu bir hükmün açıklamasının geri bırakılması keyfiyeti değildir. Hakimin takdirine bırakılmıştır. Sanki bir yıllık süre 2 yıl açıkınca bir af şeklinde algılanmış, bu asla doğru değil. Bir gazete elektrik hırsızlığından, imara aykırı yapılardan dolayı hükümlü olanların 8 Şubat'tan itibaren tahliye edilmesini söylüyor ki; böyle bir şey asla doğru değil. Bir hafta önce cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu sayısı 94 bin 500'dü, bugün itibariyle 94 bin 658'dir. Yani azalma değil artma meydana gelmiştir. Dolayısıyla bunu af şeklinde değerlendirenler hukuki bir hata yapıyorlar. Zaten hükümlüler ne kadar ceza almışsa onu çekeceklerdir.

Bundan sonra hakim isterse bir hükümlü ile ilgili cezasının açıklamasını geri bırakıyor ve onu denetime alıyor. 5 yıllık süre içerisinde denetime tabi tutuluyor. Bu da modern dünyada cezayı çektirmenin veya topluma yeniden kazandırmanın farklı bir yoludur. Türkiye bunu daha önce benimsemişti, sadece kapsam olarak genişledi. Bu af cezaevlerindeki doluluktan kaynaklanmıyor" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious