Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in basın açıklaması

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in basın açıklaması.10447
  • Giriş : 04.02.2008 / 18:28:00
  • Güncelleme : 04.02.2008 / 18:49:12

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, halkın yüzde 80'ine yakınının üniversitelerdeki başörtüsü sorununun çözülmesini istediğini kaydetti. Bakan Şahin, halkın yasağın kalkması konusunda büyük bir konsensus içerisinde olduğuna işaret ederken, vatandaşların rejime bağlılığını arttırmak adına bu yönde değişikliğe başvuracaklarını açıkladı.

Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Şahin, kurulun gündemini aktardı. Şahin, daha sonra gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin türbanla ilgili tartışmaları hatırlatması üzerine Şahin, "Gerek hükümetimiz gerek parlamentoda grubu bulunan partilerin hiçbirinin amacı rejimi ve laikliği zayfılatmak değildir" dedi.

Konuyla ilgili anayasal çerçevede hareket edileceğini, cumhuriyetin temel niteliklerinin zedelenmeyeceğini ifade eden Bakan Şahin, AK Parti ve MHP'nin duruma ilişkin hazırlıklarının bulunduğunu aktardı. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başörtüsünde cumhuriyet ve temel hedefler konusunda hassaslar ancak her ne kadar vatandaşlarımızın eğitim özgürlüğüyle ilgili sorunu çözmek için dert edinmek ne kadar görevimizse, yaşam tarzlarının etkileneceğini düşünen vatandaşlarımızın kaygılarını anlamak önemlidir.

Vatandaşlarımızı dinliyoruz, endişe etmesinler ki iktidar partisi olarak ve milletvekili olarak hedefimiz, halkımızın sorunlarını anayasal çerçevede çözmek suretiyle rejime bağlılıklarını güçlendirmektir.

Laiklik bütünlüğümüzn teminatıdır, ancak onu dar kalıplara hapsetmemeliyiz. Çağdaş olarak yorumlamalıyız. Vatandaşın rejime bağlılıklarının tam anlamıyla gerçekleşmesi için anayasa değişikliğini gerçekleştirmek istiyoruz."

Sorunu aşmak için zamana ihtiyaç bulunmadığının altını çizen Hükümet Sözcüsü Şahin, konunun uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olduğundan söz etti. Şahin, "Halk nezdinde sorunun anayasa çerçevede çözülmesi için büyük konsensus var. Dolayısıyla halkın yüzde 80'i bu sorunun çözümünü istiyor" diyerek bu soruna karşı olan halkın endişelerini gidermenin de görevleri olduğunu ifade etti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious