Adalet Bakanı Şahin, Slovakya'da

Adalet Bakanı Şahin, Slovakya'da.10759
  • Giriş : 12.05.2008 / 21:26:00

Türkiye-Slovakya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısına katılmak üzere Slovakya'nın başkenti Bratislava'da bulunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Slovakya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Slovakya'da faaliyet gösteren 50 civarında Türk işadamının kurduğu Slovakya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın açılışını Türkiye'nin Bratislava Büyükelçisi Tunç Üğdül ile birlikte yapan Mehmet Ali Şahin, Türk işadamlarını kutlayarak, ''Yabancı bir ülkede ülkenizi unutmadan yaptığınız çalışmalar her türlü takdirin üstündedir. Sizleri yürekten kutluyorum'' dedi.

Bu açılışın ''ziyaretine renk katan bir etkinlik olduğunu'' ifade eden Şahin, ''İki ülkenin ekonomik ilişkilerini geliştirmek amacıyla sivil toplum örgütü olarak Türk işadamlarının da görev almış olmasının takdire değer olduğunu'' söyledi.
Türkiye-Slovakya ticari ilişkilerinin 2000 yılından itibaren hızla geliştiğini ifade eden Şahin, ''Ülkeler ve halklar arasındaki ilişkiler sadece para veya ticaret değildir. Bu ilişkiler halklar arasındaki dostluk ilişkilerini de güçlendirecektir'' diye konuştu.

Slovakya'dan her yıl 60 bin kadar turistin Türkiye'ye geldiğini ve bu sayının her geçen gün daha da artığını belirten Şahin, ''Slovakya'da çeşitli dallarda iş yapan Türk işadamlarının, kendi ülkelerini unutmadan faaliyet göstermelerinden büyük mutluluk duyduğunu ve kendilerini yürekten kutladığını'' kaydetti.

Açılış töreninde Şahin'e, Türk işadamlarının Slovakya'daki faaliyetleri hakkında bilgi veren Slovakya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Onursal Başkanı Selim Yürekten, ''İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için kendilerinin de katkı sunmaktan büyük memnunluk duyduklarını'' ifade ederek, ''Slovakya'daki Türk işadamları olarak kurduğumuz odayla öncü rolü üstlenmiş bulunuyoruz. Amacımız ülkedeki tüm Türk işadamlarını bir çatı altında toplamak ve iki ülke arasındaki ticari ilişkileri azami düzeyde geliştirmektir'' dedi.

İki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesinin Türkiye'nin AB müzakere sürecine de olumlu katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Yürekten, ''iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için de çalışmalar yaptıklarını'' diye getirdi.

Yürekten, oda olarak yaptıkları bir araştırmada, 1. Dünya Savaşı sırasında Galiçya cephesinde yaşamlarını yitiren 54 Türk şehidin mezarlarını belirlediklerini ve Slovakya resmi makamlarının da desteğiyle ülkede bir Türk şehitliği kuracaklarını kaydetti.

Adalet Bakanı Şahin, gün içinde Bratislava'da kısa bir kent gezisine çıktı ve kent dışındaki tarihi Divin Kalesi'ni ziyaret etti. Şahin, gezi sırasında karşılaştığı bir gurup Türk öğrenciyle de bir süre ayaküstü sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Türkiye-Slovakya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı yarın sürecek.

Toplantının yarınki oturumlarına başkanlık edecek ve kapanış protokolünü imzalayacak olan Şahin, daha sonra sırasıyla KEK Slovakya Eşbaşkanı Lubomir Jahnatek, Slovakya Bayındırlık ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Marian Januşek ve Slovakya Ulaştırma, Posta ve Telekomünikasyon Bakanı Lubomir Vazny ile ayrı ayrı görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious