Adalet Bakanı Şahin kapatılma davasını değerlendirdi

  • Giriş : 16.11.2007 / 13:32:00
  • Güncelleme : 16.11.2007 / 13:37:57

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, DTP'nin kapatılmasıyla ilgili açtığı davaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şahin, ''Yeni Bir Anayasa konulu tartışma platformunda böyle bir haberi almış olmaktan dolayı pek mutluluk duymadım'' dedi.

Mehmet Ali Şahin, Abant Platformu'nca Kartepe'deki bir otelde düzenlenen ''Yeni Bir Anayasa'' toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, DTP'nin kapatılmasıyla ilgili açtığı davanın sorulaması üzerine, yargıya intikal etmiş bir konuda Adalet Bakanı olarak değerlendirme yapmasının uygun olmayacağını söyledi.

Ancak, ''Yeni Bir Anayasa konulu tartışma platformunda böyle bir haberi almış olmaktan dolayı pek mutluluk duymadım'' diyen Şahin, ''Çünkü yeni bir anayasa demek, daha demokratik, daha özgürlükçü bir anayasa demektir. Türkiye'nin geleceğiyle ilgili burada Türk aydınlarıyla birlikte değerlendirme yaparken, bir siyasi parti hakkında dava açılmış olması tabii hoşuma giden bir şey değil. Ancak, şu tabloyla ilgili önce siyasiler kendilerini bir çek etmeliler'' şeklinde konuştu.

''Parti yöneticilerini mi kastediyorsunuz?'' sorusuna karşılık Şahin, ''Hayır, tüm siyasileri kast ediyorum'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''parlamento dışı kalırlarsa, onları da dağa gönderirsiniz'' şeklindeki sözlerinin anımsatılması üzerine, Şahin, ''Türkiye'nin siyasi parti mezarlığı görüntüsünden kendisini kurtarması gerektiğini'' söyledi. Şahin, ''Bu konudaki en büyük sorumluluk da siyasetle meşgul olanlara aittir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious