Adalet Divanı'ndan KKTC'yi üzecek karar

Adalet Divanı'ndan KKTC'yi üzecek karar.12536
  • Giriş : 28.04.2009 / 22:44:00

Adalet Divanı, Kıbrıs'taki mülkiyet sorunuyla ilgili Rum mahkeme kararlarının, tüm AB ülkelerinde dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Adalet Divanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni zor durumda bırakacak bir karara imza attı.
Adalet Divanı, Kıbrıs'taki mülkiyet sorunuyla ilgili Rum mahkeme kararlarının, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde dikate alınması gerektiğini belirtti.

Kuzey Kıbrıs'ta eski Rum arazisine sahip olan yabancıları tedirgin eden kararın, emlak yatırımlarını, dolayısıyla da KKTC ekonomisini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Kıbrıslı Rum Meletis Apostolidis, Kuzey Kıbrıs'ta 1974 öncesinde sahip olduğu araziye villa inşa eden İngiliz David-Linda Orams çifti hakkında, Rum Kesimi'nde dava açmış ve mahkeme arazinin iadesi ile tazminat kararı almıştı.

Kıbrıslı Rum Meletis Apostolidis, icra edilmesi talebiyle kararı İngiliz mahkemelerine taşımış, İngiliz mahkemeleri de Avrupa Adalet Divanı'ndan görüş sormuştu.

Adalet Divanı bugün, Rum Kesimi'ndeki kararların diğer AB ülkelerinde de uygulanması tavsiyesinde bulundu.

Kararın Kuzey Kıbrıs'ta eski Rum arazisi ya da evine sahip olan çok sayıda yabancıyı endişeye sevkedeceği belirtiliyor. Yabancıların emlak yatırımlarının azalabileceği ve bu durumun KKTC ekonomisini olumsuz etkileyeceği vurgulanıyor.

Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı Başkanı Avukat Emine Erk ise, Adalet Divanı'nın kararının ''Avrupa hukukunun yorumu'' niteliğinde olacağını, nihai kararın İngiltere Yüksek İstinaf Mahkemesi'nde verileceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*