Adalet Divanı'ndan 'terör listesi'ne darbe

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Adalet Divanı AB’nin “terör listesi”ne darbe vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu karardan PKK ve ETA gibi listede bulunan örgütlerin yararlanabileceği belirtiliyor.

Avrupa Adalet Divanı, AB’nin terör listesine alınarak mal varlığı dondurulan Halkın Mücahitleri örgütünün, AB terör listesine alınması kararını bozdu. Divanın bu kararından terör listesinde bulunan PKK, ETA ve HAMAS’in siyasi kanadı gibi 28 örgüt ve 26 kişinin yararlanabileceği kaydediliyor.

Mahkemenin kararı üzerine listede yer alan örgüt ve kişilere haklarındaki suçlamaların iletilmesi ve kendilerini savunma olanağının tanınması gerektiği ifade ediliyor. Bu arada mahkemenin, eğer Birliğin ve üye ülkelerin güvenliğine ve uluslararası ilişkilerine ilişkin önemli nedenlerle bu tür adımlar atma gereği doğması halinde kararın yasallığını denetleme hakkı olacağını da bildirdiğine dikkat çekiliyor.

AB KONSEYİ’NDE PANİK YARATTI

Fransız Liberation gazetesi, Avrupa Adalet Divanı’nın kararını değerlendirirken “Birliğin terörle mücadele adına temel haklarını ihlal ettiğini” yazdı.

27 Aralık 2001 tarihli tüzük ile oluşturulan listeye ilişkin kararın AB Konseyi’nde “panik” yarattığını öne süren gazete, AB’nin Hukuk Bölümü Başkanı Jean Claude Piris’in de Konsey’in sadece 2001 tarihli tüzüğü ve gerekçelendirilmesi üzere tüm listeyi gözden geçireceğini söylediğine dikkat çekti.

Buna karşın Piris, AB’nin listeye ilişkin kararların keyfi olmadığını, genellikle yargı kararları olan, ulusal kararlara dayandığını da savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious