Adalet sistemindeki uzlasma faktörüyle mahkemelerin yükü azalacak

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

KAYSERI - Bahçesehir Üniversitesi Ceza Hukuku ögretim görevlisi Prof. Dr. Feridun Yenisey, yeni adalet sistemindeki uzlasma faktörünün uygulanmasiyla mahkemelerin yükünün yüzde 95 azalacagini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayseri ve Civari Elektrik Sirketi Konferans Salonu'nda düzenlenen ve Prof. Dr. Feridun Yenisey, Emekli Tümgeneral Riza Küçüoglu, Doç. Dr. Ayse Nuhoglu'nun gibi hukukçularin katildigi sempozyuma Kayseri Barosu ev sahipligi yapti. Sempozyumda konusan Prof. Dr. Feridun Yenisey, Türkiye'nin yeni adalet sistemine iliskin bilgiler verdi.

Bahçesehir Üniversitesi Ceza Hukuku ögretim görevlisi Prof. Dr. Feridun Yenisey, uzlasmanin yeni adalet sisteminin en önemli meselesi oldugunu kaydetti. Avrupa Konseyi'nin 'uzlasmayi kanunlara koyun' diye tavsiye karari oldugunu dile getiren Yenisey, bu sistemi tüm Avrupa devletlerinin benimsedigini ve bu sekilde davalarin yüzde 95'inin mahkeme disina çikarildigini aktardi. Yenisey, Türkiye'de ise savcinin uzlasma için bir avukat tayin edecegini, taraflarin bu sekilde anlasacagini belirtti. Bunun Avrupa'da oldugu gibi toplumsal barisa katki saglamayacagini öne süren Yenisey, CMK'da adli kurumlarin daha isabetli kararlar vermesini saglayacagini aktardi. Feridun Yenisey, "Uzlasmaya dayali yeni adalet sistemi davalarin yüzde 95'i mahkeme disina tasinacak. Yani bugün yüz davaya bakan adli makamlar yeni sistemin oturmasiyla birlikte günde 5 davayi görecek. Yeni sistemle temyiz davalarina bakan yargi kurumlarini da rahatlatacak. Temyiz yerine istinaf mahkemeleri temyize giden davalari görecek. Yani bir çesit bölge temyiz mahkemeleri gibi çalisacak istinaf mahkemeleri yüksek yargi mahkemelerinin yükünü azaltarak daha isabetli kararlar vermesini saglayacak." dedi.

CMK'daki yeniliklere de deginen Prof. Dr. Yenisey, yenilenen CMK'ya savcinin suça iliskin süpheye düsmesiyle konuyu arastirmaya baslamasi zorunlulugunun bulundugunu kaydetti. Yenisey, CMK'daki tutuklama nedenlerine de degindi. Emniyet güçlerinin eskisi gibi karakollarda yaptigi sorusturmalarin mahkemede zanli tarafinda kabul edilmemesi durumunda delil olarak gösterilemeyeceginin altini çisen Yenisey, "Böylece suçlu sayisi azalacak. Bu maddeyle suçsuz insanlarin tutuklu kalmasi engellenmis olacak" diye konustu. Prof. Dr. Feridun Yenisey en önemli yeniliklerden birini ise sikayete bagli davalarin tarafsiz bir avukat tarafindan görülmesine iliskin madde oldugunu dile getirdi. Bu maddeye göre sikayetle birlikte açilan davalarin tamamen tarafsiz bir avukat tarafindan takip edilecegini aktaran Yenisey, yeni CMK'daki suça iliskin maddelerin bu sekilde 573 maddeden 345'e indigini kaydetti.

Emekli Tüm General Riza Küçükoglu ise IGUL hakkinda bilgiler verdi. IGUL'un Bahçesehir Üniversitesi bünyesinde hukuk devleti ilkeleri temelinde global düzeyde ortak bir anlayis gelistirmek amaciyla olusturuldugunu belirten Küçükoglu, Türkiye'nin ve degisik ülkelerin hukuk, kolluk, egitim kurumlariyla ve evrensel deneyim sahibi bilim adamlariyla isbirligini ve paylasimi öngörüldügünü sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious