Adalet ve Kalkınma Partisi B planını devreye soktu

Adalet ve Kalkınma Partisi B planını devreye soktu.7182
  • Giriş : 01.04.2008 / 09:44:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 10:23:12

Anayasa Mahkemesi'nin son kararı üzerine AK Parti B planını devreye soktu. İşte yeni plan.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti hakkında kapatma davasının iddianamesini kabul etmesi, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan’ı zor bir kararın eşiğine getirdi. Erdoğan, bugün öğleden önce partisinin Meclis grubunda bir konuşma yapacak. Bu akşam 2 günlük İsveç gezisine çıkacak Erdoğan’ın öğleden sonra da MYK toplantısına başkanlık etmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, MYK’nın bugünkü toplantısında iki kritik karar alınacak. AK Parti’nin tek başına Anayasa Değişikliği ve referandum konusundaki tutumu nihai tutum belirlenecek.

’Mini paket’ tartışması

Siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak teklifin içeriği de bugün MYK toplantısında netleştirilecek. Erdoğan’ın talimatından sonra teklifin bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Toplantıda, Anayasa değişikliğinin mini paket mi yoksa demokratikleşme paketi şeklinde mi olacağına karar verilecek.

Mini pakette, Anayasa’nın 68 ve 69. maddelerinde değişiklik öngörülüyor. Siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak teklifte, 5 yıl siyaset yasağı kaldırılıyor ve kapatma davası için TBMM’den izin alınması şartı getiriliyor. Odak tanımı değiştirilirken, siyasi partilerin kapatılmasında ’terör ve şiddete destek’şartı aranıyor. Ayrıca, parti üyelerinin suç işlediğinin mahkeme kararıyla kesinleşmesi öngörülüyor.

Teklifin en önemli maddesi ise ’geçici madde’ olarak yer alıyor. Anayasa Mahkemesi’nde açılan kapatma davasını düşürecek geçici maddenin, “Değişiklik yürürlüğe girdiği tarihte, mahkemede görülmekte olan kapatma davaları düşer” şeklinde olması planlanıyor.

Haziran’da referandum

AK Parti, Anayasa değişikliğini tek başına çıkartınca referandum yolu açılacak. Teklif, 330-367 aralığında kabul edilmesi halinde Anayasa’ya göre halk oyuna sunulacak. AK Parti, Haziran ayında referanduma gidilmesini planlıyor. Bunun için Nisan ayının ortasına kadar Anayasa Değişikliği yapılacak ve referandum süresi yeniden belirlenecek. Mevcut yasada 120 gün olan referandum süresi 45 güne düşürülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious