Adaletten adaletli karar

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Deprem davasında Yargıtay, mütahit ve belediye görevlilerine verilen 650 YTL cezayı az bularak kararı bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

17 Ağustos Marmara Depremi'nde yaptırdıkları binaların yıkılması nedeniyle 44 kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu tutulan müteahhit ve belediye görevlileri hakkında verilen 650 YTL, cezayı az bulan Yargıtay verilen kararı ''hakkaniyet kurallarına'' uygun olmadığı gerekçesiyle bozdu.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Adapazarı'nda, 5 katlı Emek Sitesi'nin 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nde yıkılması ve 44 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle müteahhit Mehmet A.(49), dönemin Adapazarı Büyükşehir Belediyesi görevlileri Servet E.(60) ve Erdinç U.E.'ye (51)verilen 650 YTL para cezasına ilişkin kararı oybirliğiyle bozdu.

Bozma kararına, apartmanların çöküş şekli, bilirkişi raporlarının içeriği, çok sayıda insanın ölmüş olması nazara alındığında; temel cezanın adalet ve hakkaniyet kurallarına uygun olmadığı gerekçe gösterildi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Mart 2005'te karara bağladığı dosyada müteahhit Mehmet A., belediye görevlileri Servet E. ve Erdinç U.E.'ye TCK'nın 383.maddesinin 2. fıkrası gereğince dikkatsizlik ve tedbirsizlik , nizam, emir ve kaidelere riayetsizlik ile atıl suçun oluşmasına sebebiyet verdikleri gerekçesiyle, 10'ar ay ağır hapis ve 50'şer YTL para cezası vermiş daha sonra hapis cezasıda para cezasına çevrilirek sanıklara ayrı ayrı 650 YTL para cezası verilmişti.

Deprem davalarında emsal olarak görülen bir diğer davada 195 kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu tutulan müteahhit Veli Göçer ile şirket ortağı Zafer Coşkun'a verilen 25'er yıl hapis cezası Yargıtay tarafından bozulmuş ikinci yargılamada sanıklar toplam 18 yıl 9'a ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious