Adana-Mersin hızlı tren seferleri başladı

Adana-Mersin hızlı tren seferleri başladı.12709
  • Giriş : 16.03.2009 / 17:09:00

Adana-Mersin arasında hızlı tren seferleri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Yıldırım, Adana Garı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 13 Mart'ta Ankara-Eskişehir demiryolu hattının açılışını yaparak Türkiye'nin bir rüyasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yüksek hızlı tren işletmeciliğinin Türkiye'de artık başladığını ifade eden Yıldırım, "Bu işler 40 yıldan beri hep düşünülür. Siyasetin bir numaralı malzemesi haline gelmişti. Ancak bizim görevimizde gerçekleşti. Ankara-Eskişehir 1.5 saate indi. Şimdi Mersin-Adana arasında sürekli çalışacak ve yaklaşık 45 dakikada ulaşımı sağlayacak bu ray otobüslerin açılışını yapıyoruz. Bu bölgede oturan vatandaşlarımıza hayırlı olsun" dedi.

Ray otobüslerinin 140 kişilik olduğunu ve karşılıklı olarak çalışacağını vurgulayan Yıldırım, "Talebe göre sefer sayıları artırılacak. Zaman içinde hemzemin geçitleri azaltılacak. Emniyet tedbirleri artırıldığında bu süre yarım saate kadar düşecek. Araçlar konforlu, klimalı, iç döşemeleri rahat. Amacımız vatandaşa hizmet etmek, hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak" diye konuştu.

"Bazıları laf yapar, bazıları iş yapar" diyen Yıldırım, şunları söyledi:

"Bizim laf yapanlarla kaybedecek vaktimiz yok. Çünkü yapacak çok işimiz var. Ülkenin dağ gibi sorunları vardı. Sorunları erittik. Sizlerin sayesinde daha birçok sorunu çözeceğiz. Yolları böldük, hayatları birleştirdik."

Halk oyunları gösterisini izledikten sonra makinist koltuğuna oturan Bakan Yıldırım, Adana-Mersin arasında hızlı tren seferlerine start verdi. Yıldırım, beraberindekilerle birlikte hızlı trenle Mersin'e hareket etti.

Yılda 4.5 milyon yolcunun taşındığı Adana-Mersin demir yolu hattında, yeni getirilecek setlerle bu sayının 5 milyona çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*