Adana seçimlerinde sıcak gelişme

Adana seçimlerinde sıcak gelişme.9366
  • Giriş : 08.04.2009 / 17:30:00
  • Güncelleme : 08.04.2009 / 17:38:32

Adana'da seçimin sonucuna ilişkin iddia ve tartışmalar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adliyedeki kamera kayıtlarında, oy torbalarındaki tutanakların değiştirildiğini tespit ettiklerini ifade eden AK Parti ve CHP İl Başkanlığı, şehirdeki seçimlerin iptali için Yüksek seçim Kurulu'na (YSK) ek müracaatta bulundu. AK Parti ve CHP'nin müracaatı üzerine Adana Cumhuriyet Savcılığı da, MHP'lilerin seçim Kurulu'na müdahale ettiğini gösteren güvenlik kamerası kayıtları ile ilgili soruşturma başlattı.

Daha önce dilekçeleri kabul edilen partiler, dün Adana Adliyesi'ndeki Seyhan 4. seçim Kurulu'nda oy torbalarındaki tutanakların değiştirilme görüntülerini içeren CD'yi YSK'ya verdi.

Partililer, adliyedeki kamera kayıtlarındaki görüntülerde, oy torbalarının içindeki tutanakların değiştirildiği, yeni tutanakların eklendiği ve içinden alınan eski tutanakların da ceplerde taşınarak dışarı çıkarıldığının görüldüğünü açıklayarak şikayette bulundu.

CHP Adana İl Başkanı Serdar Seyhan, adliyedeki kamera kayıtlarını içeren ek delille birlikte YSK'ya müracaat ettiklerini söyledi. Seyhan, müracaat dilekçesinde CD'nin izlenilmesi talebini ilettiklerini aktardı.

AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Sağlam da, adliyedeki görüntülerin ve savcılık tutanaklarının CD halinde YSK'ya ulaştırıldığını açıkladı. Sağlam, "Kamera kayıtlarına yansıyan görüntülere göre organize bir müdahaleyle seçimlere hile karıştırıldığını tespit ettik." dedi.

Görüntülerde Seyhan 4. seçim Kurulu'nda görevli olmayan kişiler bulunuyor. Görevlilerin tatlı yediği kameraya yansırken, Seyhan 4. İlçe seçim Kurulu'nun bulunduğu adliye binasında, sandıkların kapanmasının ardından bazı kişilerin gece yarısına kadar çalıştığı görülüyor.

Bazı görevlilerin şüpheli hareketleri dikkat çekerken, İl seçim Kurulu Müdürü Hamit Arıkaner'in bulunduğu kattaki kameranın lens bozukluğu nedeniyle o gece çalışmadığı öğrenildi. AK Parti ve CHP ise kameranın bozukluğunun akıllara soru işareti getirdiğini ifade ederek, bu konuyla da ilgili suç duyurusunda bulundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*