Adana'da, dram içinde dram

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Adana'da, 14 yaşında evlenen, 15 yaşında anne olan, 16 yaşında kocası intihar eden, 17 yaşındayken üvey babası tarafından öldürülen Nil'den geriye bir yetim ve yaralı anne kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sinanpaşa Mahallesi'nde kiralık bir evde annesi Aliye Çokaçar ile yaşayan Nil Çokaçar'ın çilesi 14 yaşında başladı.

Nil, aynı evi paylaştığı ve annesinin imam nikahı ile birlikte yaşadığı Mehmet S. (48) ile geçinemediği ve bu kişinin sürekli alkol alması nedeniyle yaşadığı sıkıntılar sonucu, adeta karşısına çıkan ilk erkekle evlendi.

Yetiştirme Yurdu'nda büyüyen ve bir ilköğretim okulunda hizmetli olarak çalışan Ahmet Göçer (25) ile anlaşarak evlenen Nil, 15 yaşında anne oldu. Ancak, resmi nikah yaptırmadığı için oğlu Volkan'ı kendi nüfusuna kaydettirdi. Nil'in eşiyle mutluluğu uzun sürmedi. Çünkü, eşi kredi kartları borcu nedeniyle intihar etmişti. Henüz çocuk yaşta bir çocuk annesi olan Nil, eve icralar gelince bütün eşyalarını kaybetti.

Bunun üzerine, Sinanpaşa Mahallesi'nde bir eve yerleşen Nil'in annesi Aliye de ona sahip çıkmak için yanına yerleşti. Evlere temizliğe giderek, kızı ve torununa bakan Aliye Çokaçar, daha sonra yardım kuruluşlarına başvuruda bulundu.

Çocuğuna süt bile alamayan Nil'e, Köprü Yardımlaşma Grubu Başkanı Bekir Fevzi Yıldırım yardım etti.

Nil, ölen eşinden dolayı çocuğuna maaş bağlanabilmesi için hukuki işlemleri başlattı. Bu süreç devam ederken, üvey baba Mehmet S. eve gelerek anne Aliye Çokaçar ile tartışmaya başladı. Bu sırada, daha önce de arasında gerginlik bulunduğu belirtilen üvey babasına karşı çıkan Nil, annesinin bıçaklandığını görünce çılgına döndü.

Nil, karşı çıktığı üvey babası tarafından, 1,5 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde boğazından bıçaklanarak öldürüldü. Nil'den geriye yetim bir çocuk ve yaralı anne kaldı.

DRAM İÇİNDE DRAM
Hastanede tedavisi devam eden ve dalağı alınan, kızı Nil'in öldüğünü hala bilmeyen anne Aliye Çokaçar'ın ise daha önce bir kızının cinayete kurban gitmesi, bir kızının parasızlıktan tedavi olamayarak ölmesi, bir kızının intihar etmesi, dram içinde dramı ortaya çıkardı.

Biri erkek, 8 çocuk sahibi olan Aliye Çokaçar'ın, 19 yaşındaki kızı Suna'nın intihar ettiği, 17 yaşındaki kızı Kader'in vurularak öldürüldüğü, 32 yaşındaki kızı Ayşe'nin parasızlık nedeniyle tedavi olamayınca nörolojik bir hastalık sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Bu arada, aileye uzun dönemdir maddi yardımda bulunan Bekir Fevzi Yıldırım, Nil'in yetim kalan oğlu Volkan'ın teyzesinin yanında kaldığını, bu çocuğa babasından dolayı maaş bağlanabilmesi için devam eden DNA testi sürecini takip ederek, aileye yardımcı olacağını bildirdi.

Yıldırım, çocuğa Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun sahip çıkması, en azından aile yanında kalmasına rağmen devlet korumasına alınması konusunda da girişimlerde bulunacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious