Adana'da AKP-MHP afiş gerginliği

Adana'da AKP-MHP afiş gerginliği.11063
  • Giriş : 19.03.2009 / 09:18:00

Adana'da AK Parti'nin MHP'li adayın Seçim Kanunu'na aykırı afiş kullandığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu'na başvurmasının ardından MHP de AK Partili adayın seçim afişlerine itiraz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP'nin İlçe seçim Kurulu'na başvurusu üzerine AK Partili adayın bir binada asılı olan seçim afişi polis gözetiminde itfaiye ekiplerince bulunduğu yerden söküldü. AK Partili bir grup ile MHP'li olduğu iddia edilen bir kişi arasında afişin sökülmesi sırasında kavga çıktı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve MHP adayı Aytaç Durak'ın seçimle ilgili afişlerini taşıyan belediye otobüsleri, AK Parti adayı Mehmet Ali Bilici'nin hukuk danışmanı Av. Murat Gürsel Güleçyüz'ün İlçe seçim Kurulu'na başvurusunun ardından seçim Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle önceki gün bağlanmıştı. Otobüsler, afişlerin sökülmesinin ardından yeniden hizmete girerken, MHP Seyhan İlçe Başkanlığı da AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Bilici'nin D-400 Karayolu, Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinde bulunan Merkez seçim Bürosu yakınındaki bir binada asılı olan seçim afişine itiraz etti.

MHP'nin İlçe seçim Kurulu'na başvurusu üzerine afişin aynı gerekçeyle sökülmesine karar verildi. Bunun üzerine polisler, afişi sökmek için valilik tarafından görevlendirilen itfaiye ekipleriyle birlikte seçim bürosuna geldi. Burada polislerle, karara itiraz eden partililer arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışma diğer partililerin araya girmesinin ardından son bulurken, itfaiye ekipleri, afişi sökmek için harekete geçti. Afişi sökmede kullanılan itfaiye aracının merdiveni kısa gelince yerine başka bir itfaiye aracı çağırıldı.

Görevliler, dev afişi uzun bir uğraşın ardından bulunduğu yerden sökebildi. Afişin sökülmesi sırasında AK Partili bir gurup ile MHP'li olduğu iddia edilen bir kişi arasında "Afişin sökülmesini zevkle izleyeceğim" dediği gerekçesiyle tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine araya polis girdi. Kavga, polislerin müdahalesiyle kısa sürede son buldu. seçim bürosunun ön tarafında bulunan afişlerin sökülmesi için ise bir günlük süre tanındı.

Güleçyüz, büyükşehir belediyesine ait otobüslerin üzerindeki seçim afişleriyle ilgili kendisinin İlçe seçim Kurulu'na başvuruda bulunduğunu ve MHP'nin bunun üzerine harekete geçtiğini savunarak şunları söyledi:

"Biz bu uygulamanın hukuka aykırı olduğu kanaatindeyiz. Bu konuyu düzenleyen iki ayrı yasal mevzuat var. Birisi 298 sayılı seçimlerin temel hükümleri hakkındaki kanun, diğeri YSK'nın 30 Aralık 2008 tarihinde aldığı 341 sayılı kanun. 298 sayılı kanunun 49 ve 66 maddeleri seçim yasaklarını düzenler. 341 nolu karar da 9-29 Mart tarihleri arasında seçim serbestlerini düzenler. seçim büroları hiçbir şekilde seçim yasaklarına tabi değildir. Bizim büromuz da E-5 seçim bürosu olarak daha önceden emniyete bildirilmiş bir bürodur. Şu anda yapılan uygulamanın hukuka aykırı olduğu kanaatindeyiz. Benim hukuki kanaatime göre bu afişlerin kaldırılmaması gerekir. Çünkü burası seçim bürosu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*