Adana'da bir esnaf, Yalçınkaya'dan şikayetçi oldu

Adana'da bir esnaf, Yalçınkaya'dan şikayetçi oldu.12349
  • Giriş : 17.03.2008 / 22:32:00
  • Güncelleme : 17.03.2008 / 22:29:09

Yusuf Coşkun, Başsavcı'nın AKP'ye olan şahsi kininden dolayı görevini kötüye kulandığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana'da bir esnaf, AK Parti'ye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya hakkında, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurranman Yalçınkaya'nın, AK Parti hakkında "Laikliğe karşı fiillerin odağı olduğu" iddiasıyla kapatma davası açmasının yankıları devam ederken, Adana'da 48 yaşındakı Yusuf Coşkun isimli esnaf, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, AK Parti'ye kapatma davası açarak görevini kötüye kullandığını iddia ederek, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na iletilmek üzere Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Coşkun, Yalçınkaya'nın, şahsi kininden dolayı AK Parti'ye kapatma davası açarak, Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve demokrasiye hakaret ettiğini ileri sürdü.
"Laiklik ilkesinin zedelendiği" ve "Laikliğe karşı fiillerin odağı olduğu" gerekçesiyle AK Parti'ye dava açılmasının ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında siyaset yasağı istemiyle dava açmanın hiçbir hukuki gerekçesi olamayacağını iddia eden Coşkun, dilekçesinde şunları kaydetti:

"Anayasa Değişikliği, anayasaya uygun olarak 441 oyla TBMM tarafından yasama yetkisi kullanılarak yapılmıştır. Cumhurbaşkanı, anayasanın 105. maddesi 3. fıkrası gereği TBMM üye tam sayısının en az üçte birinin teklifi ile üye tam sayısının en az dörtte birinin vereceği karar ile yargılanır. Yalçınkaya ya bu maddeleri bilmiyor ya da anayasa okumamış ya da bir kasıt var. Kapatma davası usule ve hukuka uygun yapılmadığından ve bu kapatma davası sadece şov yapma, isim yapma adına yapıldığından ve Türk milletine çok zarar vereceğinden Yalçınkaya'dan şikayetçiyim. Çünkü Yalçınkaya görevini kötüye kullanmıştır."

Yusuf Coşkun, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya da bir mektup yazarak, şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni başörtülü anaların doğurduğu çocuklar, canlarını siper ederek kurdu. Yine Türkiye başörtülü anaların doğurduğu çocuklarla yaşayacaktır. Çeşitli inanç grupları ve inançsızların varlığı laik devleti ilgilendirmez. İlgilendirirse tarafgirlik olur. O zaman devlet laik olmaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious