Adana'da çete operasyonu

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Adana'da aranan 5 kişi, 70 polisin katıldığı operasyonla yakalandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şakirpaşa Mahallesi'nde uyuşturucu satabilmek ve karşı gruplara gözdağı vermek için çok sayıda suç işledikleri öne sürülen Mehmet Sait Ç'nin (22) elebaşılığını yaptığı çeteyi takibe alan polis ekipleri, zanlıların Hatay'dan uyuşturucu sevkıyatı gerçekleştireceklerinin belirlenmesi üzerine operasyon düzenlediler.

Yaklaşık 8 ay süresince takip gerçekleştiren ekipler, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun 40 kilometrelik bölümünde önlemler aldılar. Otoyolun Ceyhan ilçesi bölümündeki 16 ayrı noktayı kapatan ekipler, dikkat çekmemek için otomobilleri arızalı vatandaşlar, sivil kıyafetli ekipler de çoban gibi davrandılar.

Uyuşturucu temin ettikten sonra Adana'ya 46 FY 633 ve 01 TR 002 plakalı otomobillerle dönmek üzere yola çıkan zanlıları takibe alan 70 kişilik polis ekibi, çete üyelerinin ilk kontrol noktasından geçmesiyle operasyonu başlattılar.

Ceyhan'daki otoyol turnikelerine kadar takip edilen Mehmet Sait Ç, Murat E. (25), Erkan G. (22), Bilal E. (30) ve Hüseyin İ'yi (22) durdurmak isteyen polis ekipleri, silahlı mukavemetle karşılaştılar. Zanlılar, ekipler tarafından kısa sürede etkisiz hale getirilerek, gözaltına alındılar.

Otomobillerde yapılan aramada, 5 kilo esrar, biri ''hayalet silah'' olarak adlandırılan Glock marka olmak üzere 4 tabanca ve çok sayıda mermi ele geçirildi. Zanlıların, 3 Eylül 2006 tarihinde Ova Mahallesi'nde haraç istedikleri Resul Arslan'ın tabancayla yaralanması, 6 Ekim 2006 tarihinde Obalar Caddesi'nde Erhan Tan'ın ve 7 Ekim 2006 tarihinde Kıbrıs Caddesi'nde Sezgin Akçekoca'nın silahla yaralanması, 22 Aralık 2006 tarihinde Çınarlı Mahallesi Ziyapaşa Bulvarı'nda Ahmet Tezcan'ın tabancayla öldürülmesi, 25-27 Ocak 2007 tarihinde Uçak Mahallesi'nde Gülsüm Gök'ün, 26 Ocak 2007 tarihinde Ova Mahallesi'nde Fatma Öncü'nun evinin kurşunlanması, 5 Şubat 2007 tarihinde Onur Caddesi'nde Gazi Öztürk'ün tabancayla öldürülmesi, Hakan Çelikyürek'in yaralanması olayıyla ilgili arandığı belirlendi.

Emniyet Müdürlüğündeki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious