Adana'da direksiyon onların elinde!

Adana'da direksiyon onların elinde!.13989
  • Giriş : 16.05.2009 / 12:11:00

Adana Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma otobüslerinde kadın şoförlerin sayısı giderek artıyor. En büyük dertleri, kendilerini sıkıştıran minibüs sürücüleri...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlk kez 1998 yılında 2 kadının istihdamı ile başlayan süreçte bugün, 435 şoförden 150'sini kadınlar oluşturuyor. Otobüs işletmesinde yeni açılan kadrolar da tamamen kadın şoförlerden yana kullanılıyor.

Otobüs İşletmesi Müdürü Mustafa Dağ, Adanalılara en iyi hizmeti vermek için otobüs filosunu sürekli olarak yenilediklerini söyledi.

''Kadınların daha dikkatli ve estetik olmalarından yola çıkarak'' otobüslerde kadın şoförleri tercih ettiklerini anlatan Dağ, ''1998'deki ilk alımlarda sadece 2 kadın şoför müracaatta bulundu. Geçen sürede ise kadınlar toplam şoförlerin neredeyse yarısına ulaştı. Şu an 150 kadın şoför şehir içi ulaşımda direksiyon başında'' dedi.

İlk zamanlarda kadın şoförlerin yadırgandığını, ancak vatandaşların alıştığını belirten Dağ, yeni alımların tamamını ise kadınlardan yana kullandıklarını söyledi.

Otobüs filosuna son olarak yılbaşında 70 yeni otobüs eklediklerini bildiren Dağ, bu otobüsler için de sadece kadın şoförlerin istihdam edildiğini kaydetti.

Kadınların daha titiz, yolculara da daha nazik davrandıklarını ifade eden Dağ, ''disiplin, dikkat ve estetik, tercihimizi kadınlardan yana kullanmamıza neden oluyor'' dedi.

Otobüs İşletmesi Başşoförü Selim Kalan da, ağır vasıta ehliyetli kadın bulmanın zor olduğunu, ancak buna rağmen şoför olabilmek için kadınlardan yoğun talep aldıklarını bildirdi.

Kadınlara güzergahlara çıkmadan önce birkaç ay eğitim verdiklerini belirten Kalan, ''kadınlar beklediğimizden çok daha hızlı kavrıyorlar ve neredeyse sıfır hatayla hizmet veriyorlar'' dedi.

-''EN BÜYÜK DESTEKÇİ EŞİM''-

Filonun en eski şoförlerinden 3 çocuk annesi Şükran Yıldırım, belediye otobüslerinde çalışmaya karar verdiğinde en büyük desteği eşinden aldığını kaydetti.

İlk olması nedeniyle zaman zaman zorluklar yaşadığını ve yolcuların durumu yadırgadığını anlatan Yıldırım, ''ancak kadın şoför sayısı arttıkça, yolcular da bize alıştı'' dedi.

Yaklaşık 3 ay önce otobüs kullanmaya başlayan Süreyya Öztürk ise en büyük desteği kadın yolculardan aldıklarını söyledi.

Direksiyonda kadın şoför gören kadın yolcuların kendilerine ''gurur duyduklarını'' söylediklerini anlatan Öztürk, ''onlardan aldığımız güçle, bizden sonrakilere örnek olmanın gururunu yaşıyoruz'' diye konuştu.

-''MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ TRAFİKTE SIKIŞTIRIYOR''-

Şoförlerden Ceyda Ada ise 4 ay önce başladığı mesleğini severek yaptığını, ancak zaman zaman trafikteki minibüs şoförleri tarafından sıkıştırıldıklarını söyledi.

Minibüs şoförlerinin kadınları kabullenemediklerini, duraklara giriş çıkışlarda zorluk çıkardıklarını kaydeden Ada, ''ama biz kadın nazikliği ile onlarla tartışmadan kendimizi kabul ettiriyoruz'' diye konuştu.

-''EV İŞLERİ DE ONLARDA-

Çoğunluğu evli olan kadınları, seferlerini tamamladıktan sonra döndükleri evlerinde ise ev işleri bekliyor. Şoförlerden 2 çocuk annesi Hayriye Zorlu, mesaileri sırasında ''kaptan şoförlüğü'' en iyi şekilde yerine getirdiklerini, eve döndüklerinde ise şoförlüğü unutup, ev işleri ile ilgilendiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*