Adana'da içme suyunda kireç tartışması...

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Adana'da, Büyükşehir Belediyesi'nin milyonlarca dolar harcayıp yaptırdığı Çatalan İçme Suyu Arıtma Tesisleri'ndeki suyun aşırı derece kireçli olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürü Bayram Merdan ise, Çatalan suyunun günlük tahlillerinin üniversite ve kendi laboratuvarlarında yaptırıldığını belirterek, sertliğin dünya standartlarının altında olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye otobüslerinde Avrupa Kalite Ödülü aldığı belirtilen Çatalan içme suyunun aşırı derece kireçli olması vatandaşları da şaşkına çevirdi. Otobüs duraklarına asılan reklamlar dikkatlerini çeken Ahmet Keleş, "Bir yanda otobüslerde Avrupa Kalite Ödülü almış bir Çatalan içme suyu var. Diğer yanda ise Adana'nın sularının çok kireçli olduğunu belirten reklamlar. Bu işe biz de şaşırdık." diyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin hıfzıssıhhada yapılan ölçümlerde "kaynak suyu" kalitesinde olduğu ortaya çıktığı belirtilen Çatalan içme suyu hakkında 'aşırı kireçli' ilanları veren firma hakkında ne yapacağı da merak ediliyor.

ASKİ Genel Müdürü Bayram, Çatalan içme suyunun günlük laboratuvar tahlilleri yaptırıldığını hatırlatarak, sertlik değerinin standart ölçülerin altında olduğunu söyledi. Merdan, "Kendi laboratuvarlarımız ile Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Hıfzıssıhha'da periyodik olarak analizler yaptırıyoruz. Çatalan içme suyunun sertliği (kireç oranı) 16-20 arasında değişkenlik gösteriyor. Dünyada kabul edilebilir standart sertlik 50'dir. Suyumuz normaldir. Bu konuda raporlarımız vardır. Vatandaşlarımızın endişeye kapılmalarına lüzum yoktur." diye konuştu.

KİRECİN ZARARLARI

- Çamaşır suyundaki kireç deterjanın köpürmesini engeller. Çamaşırları temizlemek için normal kullanılan deterjanın en az iki katı deterjan kullanılır.

- Kireç, çamaşır makinasının rezistansını kapladığı için ısı iletimi zorlaşır ve yüzde 20-30 daha fazla elektrik tüketilir.

Bilimsel verilere göre ise, aşırı derecedeki kireç de insan vücudundan atılamaz ve kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious