Adana'da ilk portakal balı hasadı

Adana'da ilk portakal balı hasadı.14215
  • Giriş : 30.05.2009 / 15:58:00

Adana'da C vitamini ve aroması sebebiyle özel bir ürün olan portakal balı hasadı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Arı Çiftliği Genel Koordinatörü Hasan Özkan, narenciye balının 2009 yılı hasadının gerçekleştirildiğini belirterek, "Tüketici bu yıl balı oldukça ucuza yiyecek." dedi. Arı ürünleri, polen ve narenciye balını, geniş kitlelere tanıtmak için Çukurova'yı bal merkezi yapmaya çalıştıklarını anlatan Özkan, Adana'da ilk portakal balı hasadının yapıldığını söyledi. Adana'nın her tarafının narenciye bahçesi olduğunu hatırlatan ve bu durumun arıcılık açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Özkan, "Türkiye arıcılarının üçte biri arısını bizim bölgemizde yetiştiriyor. Narenciye balının en erkenci hasadını Adana'da gerçekleştiriyoruz. Bu bal C vitamini ve aroması itibariyle çok özel bir bal. En doğal haliyle tüketiciye sunuluyor." şeklinde konuştu.

Balın besin değerinin çok yüksek olduğunu, mutlaka bütün mutfaklarda bulunması gerektiğini vurgulayan Özkan, bal sayesinde sağlık harcamalarının da önüne geçtiğini ifade etti. Özkan, "Türkiye'de sadece geleneksel bal biliniyor. Balın yanı sıra arı sütü, polen, propolis, arı zehri gibi ürünleri bulunuyor. Ayrıca arı sütü kansere iyi geliyor. Kansere harcanan sağlık masraflarının azalmasına neden oluyor." diye konuştu. Tüketicinin piyasada satılan etiketsiz balları almamasını tavsiye eden Özkan, etiketli balların Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenli bir şekilde denetlendiğini, bu nedenle tüketicinin etiketli bal almasını önerdi.

Adana'da bin 700 civarında kayıtlı arı yetiştiricisi ve bal üreticisi olduğunu anlatan Özkan, "Kentimiz, arıların kış bakımının yapılması ve yetiştirilmesi açısından en önemli yerlerden biri durumunda. Arıcılık, balcılık ve fuarcılık anlamında kentimizi geliştirmek istiyoruz. Adana'da kurulu bal paketleme fabrikaları, bal fiyatlarının belirlenmesinde etkin bir rol oynuyor. Bal, Adana ekonomisine de büyük katkı sağlıyor." ifadesini kullandı.

Özkan, Türkiye'nin bal üretiminden yılda yaklaşık 150 ila 300 milyon dolar arasında gelir elde ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*