Adana'da korkulu dakikalar yaşanıyor

Adana'da korkulu dakikalar yaşanıyor.5797
  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Adana'nın Merkez İlçesi Yüreğir'e bağlı Eyci Uşağı ve Hocalı köyü civarında çıkan orman yangır kontrol altına alınamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Köylüler yanlarına yiyecek bir miktar gıda alıp, traktörleri ile yollara düştü. Köylülerden bir kısmı ise hayvanlarını gerekçe göstererek, evini terk etmedi. Vatandaşın endişeli bekleyişi sürüyor.

İki helikopter ve çevre illerden gelen onlarca araçla söndürülmeye çalışılan yangın, arazinin engebelli ve rüzgarın etkisiyle büyüyor. Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, rüzgarın çok değişik yönlerden esmesinin söndürme faliyetlerini güçleştirdiğini söyledi. Halen yangının kontrol altına alınamadığını vurgulayan Yılmaz, dozer, arazöz ve greyderlerle bütün yolları kestiklerini, fakat söndürmede istenen düzeye ulaşılamadığını kaydetti. Türkiye'de hava sıcaklıklarının da etkisiyle bir çok yerde orman yangını yaşandığını hatırlatan Yılmaz, havada sadece iki helikopterle yangına müdahale ettiklerini dile getirdi. Gece rüzgarın sakinleşeceğini umut ettiklerini ifade eden Yılmaz, "Rüzgar olmadığı takdirde tüm gücümüzle yangını kontrol altına almaya gayret edeceğiz. Çok enterasan bir yangın. Çünkü engebelli bir arazi. Tüm yönlerden rüzgar esiyor. Tabiiki birinci önceliğimiz can kaybının olmamasıdır. Onun için yangının Eyice Uşağı köyüne sıçramaması için uğraşıyoruz. Diğer taraftan köylülerin tahliyesi yapılıyor." dedi.

Yangının yaklaşık 100 hektar alana yayıldığının altını çizen Yılmaz, sabotaj ihtimali üzerinde durmadığını savundu. Son günlerdeki orman yangınlarını terör örgütü PKK'nın üstlendiğine dair iddianın hatırlatılması üzerine ise Seyfettin Yılmaz, yangının anız tarlalarından sıçramış olabileceğine dikkat çekti. İç içe giren orman ve tarlaların barut fıçısı haline geldiğini belirten Yılmaz, bir sigara izmaritinden de kaynaklanmış olabileceğine işaret etti.

Eyice Uşağı Köyü'nde Jandarma ve sağlık ekipleri hazır bekliyor. Traktörle evlerinden ayrılan köylülerden bir kısmı yangın bölgesini uzaktan izliyor. Bir grup vatandaş işe traktör römorklarında kalıyor. Hayvanlarını köye sokamayanlar ise yangını çıkartanlara isyan etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious