Adana'da orman yangını (5)

Adana'da orman yangını (5).7977
  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesi Eyciuşağı köyü yakınlarında çıkan orman yangını kontrol altına alınamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana kent merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Eyciuşağı köyü yakınlarında çıkan yangın öğle saatlerinden bu yana kontrol altına alınamadı.

Havadan helikopter karadan da arazöz ve yangın söndürme ekiplerinin müdahale ettiği yangın köye doğru ilerliyor. Jandarma ekipleri vatandaşların can güvenliği açısından yaptıkları anonsla köylülerden köyü boşaltıp daha güvenli bir yere gitmelerini istedi. Bunun üzerine 50 hanelik köydeki yaklaşık 300 nüfus başka bir yere gitmek için hazırlık yapmaya başladı.

Köylüler hayvanları için topladıkları kışlık yiyecekleri ve samanları traktörlere doldurdu. Köye alevlerin yaklaşması esnasında yangına kendi çabası ile müdahale etmek isteyen Hatice Poyraz adlı köylü dumanden etkilendi.

İlk müdahalesi yangın mahalindeki ambulansta yapılan kadın daha sonra Adana'ya hastaneye gönderildi. Yangına aldırış etmeden tarlasında çalışanlar da ilginç kare oluşturdu. Çaylı köyünden Ahmet karakuş pamuk tarlasında hasadına devam ederken bir yandan da yanan ormanları seyretti.

Yangına müdahalede ekipler tüm çabayı gösterirken Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'nden tekrar takviye istendi. İlk açıklamalarda 50 hektar alanın yandığı yangında rakamın daha da arttığı ancak kesin rakam vermenin mümkün olmadığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious