Adana'da seyyar satıcıların eylemi

Adana'da seyyar satıcıların eylemi.42182
  • Giriş : 14.01.2008 / 16:35:00

Adana'da seyyar satıcıların tezgahları 3 aydan bu yana zabıta ve polis ekiplerinin çalışmasıyla tek tek toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seyyar çalışmaktan başka çareleri olmayan yaklaşık bin 500 kişi, belediye başkanlarının 'yer vereceğiz' sözleri askıda kalınca Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı.

Türk bayrağı açıp, Atatürk posteri taşıyan seyyar esnaf, kendilerini zincirledi. Seyhan Seyyar Esnaflar Derneği Başkanı Yunus Kocatürk, günlük kazancından başka birşeyi olmayan yüzlerce kişinin, ailelerine ekmek götürmemenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Şehrin özellikle merkezi yerleri ile bazı ana caddelerde genellikle sebze meyve satan seyyar esnaflara yönelik polisin desteğiyle büyükşehir ile Seyhan ve Yüreğir Belediyesi zabıta ekipleri çalışma başlattı.

Bugüne kadar yüzlerce esnafın tezgahına el konuldu. Bozulacak cinsten ürünler Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na verildi, diğerleri ise depolara konuldu. Seyyar tezgah operasyonları sırasında hafızalardan silinmeyecek görüntüler yaşandı. Kimi esnaf tezgahının alınması sırasında direndi, mallarını vermek istemedi. Bu sırada zabıta veya polisle karşı karşıya geldi.

3 ayda yapılan çalışmalardan dolayı şehrin ana cadde ve kaldırımlarında yürüyenler artık rahat ediyor. Ancak Seyhan Seyyar Esnaflar Derneği Başkanı Yunus Kocatürk'ün "Olayın sosyal yönü unutulmasın yüzlerce kişi artık evine ekmek götüremiyor. 3 aydan bu yana ne yapacaklarını şaşırmış haldeler" hatırlatması dikkat çekiyor.

Seyhan Belediyesi'nin kurayla belirlediği 506 esnaftan biri olan Şehmus A. Barış Manço Bulvarı üzerinde açılan pazar yerini anlatırken, "5 çocuğum var. 3 aydan buyana perişan oldum. Ben orada kestaneyi kime satayım." diyor.

19 yaşındaki Şehmus B., hırdavat malzemesi satarak 6 kardeşi ile birlikte 9 kişiye bakmak zorunda olduğunu söylüyor.

Bel fıtığından dolayı çalışamayan babası ile kardeşlerine 'seyyar operasyonu' başladığından bu yana bakamadığını dile getiren Büyükkol, "Zabıta ile köşe kapmaca yaşasak da mecburen bu işi yapacağız. Başka çaremiz yok çünkü. İşimiz olsa zaten bunu yapmayız. Yoksulluktan okuyamadım, bari bırakın çalışıp kardeşlerimi okutayım." diyor.

Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan seyyar esnaflar zincirle kendilerini bağladı. Esnaflar, burada "Seyyar burada, vali nerede, imhacılar buraya" şeklinde slogan attı.

Seyhan Seyyar Esnaflar Derneği Başkanı Yunus Kocatürk, Vali İlhan Atış'ın "Hiçbir seyyar esnaf mağdur edilmeyecek" sözüne rağmen, belediyelerin sorunu sürdürdüklerini söyledi.

Kocatürk, belediye başkanlarına "Bu sorunu çözün" çağrısı yaparak, "Belediye başkanları başka konularda birliktelik sağlayamazken seyyar esnafı imha etmede büyük başarı sağlamıştır. Her esnafın bir ailesi var. Bunlar üç aydan bu yana perişan. Fakir insanları yok etmek kolaydır. Mesele onların bu çaresizliğine çözüm üretmektir." diye konuştu.

Eylem sürerken Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, seyyar esnafların yanına gelerek, cuma gününe kadar Vali İlhan Atış'la görüşüp, seyyar esnaflara yer gösterme sözü verdi. Durak daha sonra kendini zincirleyenlerin kilitlerini açtı.

Bu arada Seyhan Belediyesi yetkilileri, Vali İlhan Atış'ın da katıldığı kura çekimiyle belirlenen 506 seyyar esnafa yer verildiğini, buraların altyapı çalışmalarının tamamlanarak yerleşmelerinin sağlandığını bildirdi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious