Adana'da sıcaklık 41 dereceyi gördü

Adana'da sıcaklık 41 dereceyi gördü.9851
  • Giriş : 24.06.2007 / 18:20:00

Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava vatandaşların kent merkezlerini boşaltmasına sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güneşte sıcaklığın 41-42 derece olduğu Adana, adeta ölü bir şehir haline geldi.

Hafta sonu yayla ve denize gidenlerin dışında kentte kalanlar da piknik alanlarına gitmeyi tercih etti. Araç ve yaya trafiği bakımından yoğunluğun en üst düzeyde yaşandığı Atatürk, Çakmak, İnönü Caddelerinin boş görüntüsü kenti ölü şehir haline çevirdi. Adana'da şehrin muhtelif yerlerine konulan saat ve sıcaklık göstergelerinde sıcaklık 41 derece olarak görüldü. Nemin yüzde 20 civarında seyrettiği Adana'da evinde sıcaktan bunalanlar kendini Adnan Menderes Bulvarı, Devlet Su İşleri piknik alanı ve Eski Baraj piknik alanına attı. Büyükler piknikte yemek için çiğ köfte yapımı, mangalda et pişirme, salata yapma ile uğraşırken çocuklar da sulama kanalına ve Seyhan Nehri'ne girerek serinleye çalıştı.

Gülbahçesi Mahallesinden gelen bir vatandaş daha önceleri de pikniğe geldiklerini, ancak bugün çok sıcak olması sebebiyle evde oturamaz olduklarını söyledi. Çocukların biraz rahatlaması için pikniğe geldiklerini belirten bir anne ise "Adana'da yaşayınca sıcaklara alışmak gerekiyor. Biz alıştık ancak yine de çok sıcak." dedi.

Güneşli günü fırsat bilip kanaldan akan suda yün yıkayanların yanı sıra balık tutanlar da sıcak bir havada Adana'dan objektiflere yansıyanlar oldu.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerine göre ise sıcaklık gölgede 38 derece olarak ölçüldü. Sıcaklığın yarın 40 derece civarında seyretmesinin ardından önümüzdeki hafta sonuna kadar 38 derece dolayında seyretmesi bekleniyor. Nemin yüzde 20-24 dolayında olacağı kaydedildi. Uzmanlar özellikle Çukurova bölgesinde son günlerde sıcak hava yaşanmasına rağmen nem oranının önceki yılların aksine yüzde 75-80'ler yerine yüzde 20'ler civarında seyrettiğini, bunun da aşırı sıcakların daha fazla hissedilmesini önlediğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious