Adana'da tiyatro festivali başladı

Adana'da tiyatro festivali başladı.10183
  • Giriş : 09.04.2009 / 10:47:00

Adana'da, bu hafta Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında çok sayıda oyun seyirciyle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Festival kapsamında Adana Devlet Tiyatrosu (ADT) Sabancı Kültür Merkezi sahnesinde, 11 ve 12 Nisanda İtalyan Piccolo Tiyatrosu 'İki Efendinin Uşağı'', 13 ve 14 Nisanda ise Van Devlet Tiyatrosu ''Çılgın Dünya'' adlı oyunu sahneleyecek.

Ayrıca, festivalde 15 ve 16 Nisanda İzmir Devlet Tiyatrosunun ''Misafir'' adlı oyunu seyirciyle buluşacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu Sahnesi'nde ise ünlü Fransız komedi yazarı Georges Feydeau'nun yazdığı, Nisa Serezli'nin çevirdiği, devlet sanatçısı Ali Hürol'un yönettiği ''Bit Yeniği'' adlı komedi, 11 Nisanda izlenebilecek.

Aynı sahnede, 11 ve 12 Nisan tarihlerinde Tiyatro Bilmemne'nin ''Kalp Krizi Değil Gülme Krizi'' ile 14 Nisanda ise Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerince hazırlanan ''Naaşı Muhteremler'' adlı oyun sahnelenecek.

KONSER, GÖSTERİ

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Türk Polis Teşkilatının 164. kuruluş yıl dönümü nedeniyle 10 Nisan Cuma günü Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde ve Emre Şen'in piyanosu eşliğinde özel bir konser verecek.

Konserde ÇDSO, Mozart'ın ''Piyano Konçertosu No 21'' ve Çaykovski'nin ''Slav Marşı Op. 31'' ile ''Francesca da Rimini Op. 32'' adlı eserlerini seslendirecek.

Aynı salonda, 13 Nisanda Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Korosu, Türk sanat müziği konseri verecek.

Ayrıca, 16 Nisanda Mehmet Ali Alabora ''Muhabir'' adlı bir tek kişilik gösteriyi sahneleyecek.

MERSİN

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), E.Thomas'ın ''Sihirbaz Oz'' adlı çocuk oyununu minik tiyatroseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Frank Baum'um hikayesinden Hale Kuntay'ın Türkçe'ye çevirdiği 2 perdelik oyun, 13 Nisanda Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Rejisörlüğünü Melih Öztürk'ün yaptığı, müzikal yönetimi Özlem Nemli'ye ait oyunda, Pınar Olgun Güven, Ayşegül Devrim Serdar, Gülçin Altaş, Melahat Yavuz, Erdem Özdemir, Ercüment Şirin, Başak Yıldız, Ayşin Alev Yücel, Gülden Berber, Nihan Çetin, Zeynep Özgür Günal, Neslihan Ulaş, Özer Öndeş, Orçun Utlu, Tolga Erden, Hulusi Polat, Yusuf Ziya Büyükaslan ve Levent Yetkin rol alacak.

MDOB, ayrıca, F. Amirov'un ''1001 Gece Masalları'' adlı baleyi sahnelemeye devam ediyor.

Nugzar Magalaşvili'nin sahneye koyduğu 2 perdelik eser, 16 Nisanda Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Librettosu N. Nazirova ait, R.I. Bekov ve M. Bekov'un yazdığı eserin orkestra şefliğini Winfried Müller üstleniyor. Koro şefliğini Alexei Vinogradski'nin yaptığı eserde, MDOB bale ve koro sanatçıları rol alıyor.

Ayrıca, pop müzik şarkıcısı Yaşar, yarın Kültür Merkezi'nde sevenleriyle buluşacak.

Ressam Ramazan Sandal da 6 Nisanda açtığı sergisini, sanatseverlerle paylaşmayı sürdürecek. İçel Sanat Kulübü Sanat Galerisindeki sergi, 17 Nisana kadar gezilebilecek.

HATAY

Ankara Ekin Tiyatrosu oyuncuları 12 Nisanda, Kültür Merkezi'nde Aziz Nesin'in eserinden uyarlanan, Faruk Güvenç'in yönettiği ''Deliler Boşandı'' adlı oyunu sahneleyecek.

Rock müzik şarkıcısı Yaşar Kurt, 16 Nisanda Roni Kafe'de konser verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*