Adana'daki İncirlik Hava Üssü, 7 hafta kapalı kalacak

Adana'daki İncirlik Hava Üssü, 7 hafta kapalı kalacak.6778
  • Giriş : 05.03.2008 / 13:40:00

İncirlik Hava Üssü, 7 hafta süreyle bakım-onarım çalışması nedeniyle uçuş trafiğine kapatılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'ndeki İncirlik Hava Üssü, 7 hafta süreyle bakım-onarım çalışması nedeniyle uçuş trafiğine kapatılıyor.

Dünya'nın sayılı askeri üslerinden biri olan İncirlik 10. Tanker Üssü'ndeki piste, uçan balina olarak adlandırılan C-5 nakliye uçakları da iniş-kalkış yapabiliyor.

Özellikle 1991 yılında ABD'nin Irak'a yönelik operasyonu sırasında dünya gündemine oturan İncirlik Üssü'nden ABD'nin Irak'taki sivil ve askerlerine lojistik destek yapılıyordu.

İncirlik Üssü'nün 9 Mart 2008 Pazar gününden itibaren yolculara ve uçaklara tamamen kapatılacağını belirten yetkililer, çalışmaların 22 Nisan Salı tarihine kadar devam edeceğini bu sürede üs pistinin bakım-onarım çalışmalarının yapılacağını ifade etti.

Pist uzunluğu 4 kilometre olan İncirlik Üssü'ndeki bakım onarım çalışmaları nedeniyle üs içerisindeki ABD ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait nakliye ve kargo uçaklarının tahliye edileceği de öğrenildi.

İncirlik Üssü'nün kapalı kalacağı 7 haftalık sürede ABD'lilerin Adana Havaalanı'nı kullanacağı da bildirildi. İncirlik Üssü'ndeki ABD'li yetkililerden yapılan açıklamada pistin sürekli genel bir bakım ve tamire ihtiyacının olduğu belirtilerek, bu çalışmadan mümkün olduğunca en az sayıdaki insanın etkilenmesine çalıştıkları kaydedildi.

Askeri yetkililer, "Pist zemini hava ve çevresel koşullardan, uçakların inip kalkmasından dolayı bozulmuş. Bunu tamir etmemiz gerekir." açıklamasını yaptı.

Pistin kapalı olduğu dönemde ticari hava alanının kullanacağı ifade edilerek, kimsenin yanında hayvan taşımaması uyarısı da yapıldı. İncirlik Hava Üssü, son olarak 19 Temmuz 2004'te bakıma alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious