Adana'daki operasyonda 19 kişiye gözaltı

Adana'daki operasyonda 19 kişiye gözaltı  .15803
  • Giriş : 29.02.2008 / 13:00:00

Adana'da, çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, çok sayıda silahlı saldırı, yaralama, adam kaçırma, cep telefonu kaçakçılığı, tehdit ve cebirle senet imzalatmak iddiasıyla 19 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, haklarında daha önce de yasal işlem yapılarak yasa dışı faaliyetlerine son verilen Erdal S. organizesindeki çıkar amaçlı suç örgütünün yeniden yapılandığını belirleyen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri, bu gruba yönelik çalışma başlattı.

Ekiplerin teknik takip ve istihbarat çalışmaları sonucunda, çetenin çok sayıda silahlı saldırı, yaralama, adam kaçırma, cep telefonu kaçakçılığı, tehdit ve cebirle senet imzalatmak ve tahsil etmek faaliyetlerinde bulundukları tespit edildi.

Yaklaşık 6 ay sürdürdürülen çalışmalar sırasında, suç örgütünün karıştığı değişik tarihlerdeki olaylarda S.S, K.S, M.S, İ.K. ve M.S, 5 adet değişik markada tabanca, kalaşnikof marka tüfek ve 35 fişekle yakalandı. Gözaltına alınan zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

-''BUHAR OPERASYONU''-

KOM Şube Müdürü Suat Dağlı başkanlığında, istihbarat çalışmalarının son aşaması olarak, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesi kapsamında, ''Buhar'' adı verilen planlı operasyon başlatıldı.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda, Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinden alınan arama kararıyla 26 Şubatta Adana'da 34, Mardin'de 3 iş yeri ve ikamete eş zamanlı baskın düzenlendi.

Operasyonda, suç örgütünün lideri olduğu belirlenen Erdal S. ile D.S, Y.S, A.S, H.S, M.S, M.S, A.C, İ.Ç, İ.Ö, S.T, H.M.İ, Ş.G, M.B, D.T, N.K. ve K.A, Mardin'de ise F.A. ve N.A. gözaltına alındı.

Zanlılar, Adana Emniyet Müdürlüğündeki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edildi.

-''DERİN DARBE'' OPERASYONU VE ÇUKOBİRLİK OLAYI-

Adana KOM Şube Müdürlüğü Narkotik ve Organize Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin, 10 Aralık 2005'te, Ankara, Gaziantep ve İzmir Emniyet Müdürlükleri ile ortak düzenlediği ve ''Derin Darbe'' adı verilen operasyonda suç örgütünün lideri olduğu belirlenen Erdal S. de gözaltına alınmıştı.

Yeşiloba Mahallesi'nde Gaziantepli iş adamı Ç.B'ye ait depoda, 5.5 ton uyuşturucu hammaddesi, piyasaya sürülmeye hazır 1 milyon captagon, 250 bin ecstacy hap ele geçirilmişti.

Türkiye'de ilk kez ecstacy ve captagon üretimi yapılan bir imalathaneye düzenlenen baskınla uyuşturucu şebekesi çökertilmişti.

Türkiye ve Orta Doğu'nun en büyük uyuşturucu imalathanesinin 10 milyon dolara hazırlandığı, içindeki uyuşturucu maddelerin piyasaya 60 milyon dolar karşılığında sürüleceği öğrenilmişti.

Operasyonda 6 kişiyle birlikte gözaltına alınan ve ''Suç örgütü oluşturmak, uyuşturucu madde imal etmek, ticaretini yapmak'' suçundan 28'er yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Erdal S, ''akli dengesi yerinde olmadığı'' gerekçesiyle bu davadan beraat etmişti.

Dönemin Çukobirlik Genel Müdürü Yakup Şahin'in 5 Eylül 2000'de, Mustafa Yüce yönetimindeki 01 PP 240 plakalı makam otomobiliyle iş yerine giderken silahlı saldırıya uğramasıyla ilgili kurumun eski Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Şen ile Erdal S. ve akrabası Hilmi S, gözaltına alınmıştı.

Erdal S. ve Hilmi S, kazandıkları bir ihaleyi Çukobirlik Genel Müdürü Yakup Şahin'in 10 gün sonra iptal edip kendi kardeşine verdiğini iddia etmişlerdi.

Sorgulamalarının ardından Adana Devlet Güvenlik Mahkemesine çıkarılan Hilmi S. tutuklanırken, Erdal S. ''akli dengesi yerinde olmadığı'' gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

Erdal S. hakkında, 11 Ocak 1999'da, avukat çifti tabancayla yaralanmasını azmettirdiği gerekçesiyle ''öldürmeye azmettirmek'' suçundan yargılanan Yüksekbaş kardeşlerin işlettiği saunaya da zorla el koyduğu iddiasıyla işlem yapıldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious