Adanalı iş adamı FBI'dan kaçmayı başardı

Adanalı iş adamı FBI'dan kaçmayı başardı.11361
  • Giriş : 20.06.2008 / 15:52:00

Irak'ta tutuklanan Adanalı iş adamı FBI'ın gözetiminden nasıl kurtuldu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD’de bir gazete, Adanalı işadamı 48 yaşındaki M. A.’nın, Irak'ta operasyon sonrası yeniden yapılanma sürecinde rüşvet karşılığında büyük ihaleler aldığı iddiasıyla FBI tarafından yakalanıp, Las Vegas’ta ev hapsinde tutulurken, kolundaki elektronik kelepçeyi kesip ortadan kaybolduğunu duyurdu. M. A.'nın eşi A. A.’nın adı da rüşvet olayına karıştı.

M. A.’nın yakalanışı ve kaçışı, Amerika'da yayın yapan The Columbus Dispatch Gazetesi’ne haber oldu. FBI’ın resmi sitesinde arananlar listesinde bulunan M. A.’nın kaçışıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirme metinleri olduğu ortaya çıktı. FBI’ın Cincinnati Bürosu kanalıyla, internet sitesinde bu konuda basın duyurusu yer aldı.

Uzun yıllar Adana’da İncirlik Üssü ile ilgili işler ve bir ara restoran işi yapan, daha sonra gittiği Las Vegas’ta müteahhitlik yapan M. A. ile ilgili habere göre, Türk işadamı geçen ay Columbus Savcılığı’nca sorgulandı. M.A.’nın 2006’dan bu yana FBI ajanlarınca takibe alındığı, özellikle Irak’ta milyon dolarlarla ifade edilen yüksek meblağlardaki ihaleleri, rüşvet vererek aldığı iddia edildi. İddiaya göre, Adanalı işadamının eşi A. A. da, 2006’da, Türkiye’deki bir banka hesabından yapılan bir iş karşılığında ABD’li askeri kontrat subayına (satın almadan sorumlu subay) 4 bin 966 dolar rüşvet havale etti.

FBI AJANINA RÜŞVET

M. A., iddiaya göre FBI ajanı Eric J. Miller’e de rüşvet teklif etti. 5 Şubat 2008’de Keith L. Benneth başkanlığında operasyon yürüten FBI ajanları, ABD’li kontrat subayı görüntüsünde M. A’yla Londra’da buluştu, 10 milyon dolarlık iş karşılığında 1 milyon dolar rüşvet almak için anlaştı. M.A., peşinat olarak 30 bin ABD doları verdi. Bu olay sonrası yakalanan, geçen ay Las Vegas’ta ev hapsinde tutulan M.A., koluna takılan elektronik takip cihazını keserek, evini terk ederek kaçtı.

FBI, üzerinde pasaportu da bulunmayan M.A.’yı gören veya yerini bilenlerin en yakın polis merkezine veya FBI merkezlerine haber vermesini istedi.

Bir Suudi firmasıyla da ortaklığı bulunan M. A.’nın Adana’daki merkez ofisindeki yetkililer, açıklama yapmadı. İşadamının Türkiye’de bulunan eşi A. A. da gazetecilerin kendisiyle görüşme isteğini yanıtsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious