Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönü

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönü.18437
  • Giriş : 05.01.2008 / 14:17:00

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü törenlerle kutlandı. Soğuk havanın törenlere katılımı olumsuz etkilediği gözlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Törenler, sabah Atatürk Anıtı'na Vali İlhan Atış, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Muzaffer Şen, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin çelenk koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Vali Atış, Kolordu Komutanı Şen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Duruk, daha sonra valilikte tebrikleri kabul etti.

İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen törenlere soğuk hava sebebiyle vatandaşın katılımının az olduğu gözlendi. Buradaki tören Vali İlhan Atış'ın törene katılanların ve vatandaşların kurtuluş gününü kutlaması ile başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak yaptığı konuşmada Atatürk'ün Adana'ya 9 kez geldiğini belirterek 15 Mart 1923'teki 3. gelişinde "Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözleriyle Milli Mücadele'yi Adana'dan başlatmaya karar verdiğini aktardı.

Durak, dost düşmanın Türk milletinin oyuna düşmeyeceğini iyi bilmesi gerektiğini belirterek, "Türk devleti güçlüdür, Türk ordusu güçlüdür, Türk milleti güçlü ve sarsılmaz bir bağla birbirine bağlıdır ve hep böyle kalacaktır."dedi.

Gençlik Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı sporcular Pozantı'dan getirdikleri Türk Bayrağı'nı Büyükşehir Belediye Başkanı Durak'a teslim etti.

Törende daha sonra günün anlam ve önemini ifade eden şiir ve kompozisyonlar okundu, geçit töreni yapıldı.

Törene katılan askeri birliklerin geçişi sırasında vatandaşlar alkışları ile tempo tuttu. Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ne bağlı odaların araç ve personel geçişi renkli görüntüler ortaya koyarken, yurtiçi ve yurtdışında yaptığı yardımlarla adından söz ettiren Kimse Yok Mu Derneği Adana Şubesi de geçit töreninde yer aldı.

Tören askeri ve kamu kurumlarına ait araçların geçişi ile sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious