Adana'nın 'Mersin Havaalanı' isyanı

Adana'nın 'Mersin Havaalanı' isyanı.8526
  • Giriş : 16.10.2008 / 18:19:00

Adana'da, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Mersin'e yapılması planlanan havaalanı için ayağa kalktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana'da, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada, ''Adana'daki mevcut havaalanını genişletmek yerine Mersin'e başka bir havaalanı yapmanın en az iki katı maliyet getireceğini'' savundular.

Adana Güçbirliği Vakfı ile toplam 15 meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, uluslar arası bir bölgesel havaalanının Mersin'e yapılacağı açıklamalarının Adana ile Mersin arasında tartışma başlattığını bildirdiler.

Yaptıkları geniş çaplı bir araştırma ve sonuç raporu hakkında da bilgi veren sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü temsilcileri şunları kaydettiler:

''Hazırlanan raporda, havaalanı konusundaki değerlendirmeler, bölgenin demografik verileri, ekonomik faaliyetleri, gelişimine yönelik öngörüler, arazi özellikleri, ulaşım biçimleri, fiziki kısıtlamalar, kamulaştırma ihtiyaçları ve tahmini inşaat maliyetleri dikkate alınarak yapıldı. Bu rapora göre, Adana'daki mevcut havaalanını genişletmek yerine Mersin'e başka bir havaalanı yapmak en az iki katı maliyet getirecek.

Çukurova bölgesi genellikle Adana ve Mersin illerini kapsayacak şekilde anlaşılmakla birlikte, coğrafi bütünlüğü göz önüne alındığında, bölgenin batıdan doğuya doğru Mersin, Tarsus, Adana, Ceyhan, Osmaniye ve İskenderun'u da kapsayacak şekilde düşünülmesi gerektiği açıktır. Bölgede oluşan ve yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen yatırımlar ve ekonomik faaliyetler bu bütünlüğü kaçınılmaz kılacaktır.''

''YER UYGUN DEĞİL''

Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yeni havaalanı için Adana ile Mersin arası olarak ifade edilen bölgede arazi kotunun düşüklüğü, Seyhan nehri deltasında yer alması, zemin suyunun yüksekliği, alüvyon saha olması nedeniyle drenaj, dolgu, kazık temel gerektirmesi gibi problemler yaşanacağını savunarak, şöyle devam ettiler:

''Adana Havaalanı D-400 kara yolu üzerindedir, arazinin genişletilmesi halinde Otoyol çıkışı doğrudan havaalanına bağlanabilir, demir yoluna olan uzaklığı ise sadece birkaç kilometredir. Dolayısıyla, mevcut havaalanına ulaşımı sağlamak üzere yeni bir yol yapımına da ihtiyaç yoktur.

Bölgenin geleceğe dönük ihtiyaçları için düşünülen havaalanının, halen kullanılan Adana Şakirpaşa Havaalanının genişletilerek bölgeye kazandırılması tek seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Ortak çıkarları paylaşan, aynı yerleşim alanlarında yaşayan insanlar olarak 'bölgesel kalkınma' kavramının da gerektirdiği şekilde paylaşmayı başarmak ve kaynak israfını önlemek hepimizin yararına olacaktır.

Bu raporun hazırlayan kurum ve kuruluşlar olarak, bölgemiz adına ortak çıkarlarımızı savunabileceğimiz bir tavır geliştirmek zorunda olduğumuzu, hem Adana kamuoyuna hem de Mersin kamuoyuna hatırlatmak isteriz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*