Adana'da ulaşıma zam

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri'ne yapılan yüzde 17'lik zamdan vatandaş rahatsız olmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) son toplantısında alınan karar gereği 24 Temmuz Pazartesi gününden itibaren şehir içi yolcu taşıma ücretleri belirlenen tarifeye göre 2 biniş tam manyetik Belkart fiyatı 1.40 YTL, 10 biniş tam manyetik Belkart fiyatı 6 YTL ve 5 biniş öğrenci manyetik Belkart fiyatkının 3 YTL oldu.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, Belediye otobüslerine yapılan yüzde 17'lik zammın vatandaşı fazla etkilemeyeceğini söyledi. Gülşen, dolum yapılan kontaksız kartların fiyatının ise 40 Ykr'den 50 Ykr'ye çıkarıldığını belirtti. Gülşen, yeni tarifenin pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlayacağını hatırlattı.

Gülşen, "Uzun bir süreden beri zamsız taşınıyordu. Bu tarifeyle Türkiye'nin en ucuz şehiriçi yolcu taşımacılığını Adana yapıyor. Çevre belediyelerimizden Mersin, Gaziantep ve İzmir ile mukayesse edildiğinde 1.5 milyon mertebesinde olduğunu görüyoruz. Uygulama ekonomik ve kar amacı gütmüyor. Dar gelirliyi, işçiyi, memuru, yaşamı kolaylaştırmayı, destek ve katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Halkımızın bu uygulamadan ekonomik açıdan yararlandığı bir gerçek. İşçi, memur, emekli, dul ve yetim Adana'nın bir ucundan diğer ucuna 50 Ykr'ye taşıyoruz." dedi.

Dolmuş ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, yapılan zammı yeterli görmedi. En azından 65 Ykr olmasını beklediklerini belirten Sözütek, "Türkiye'nin neresine bakarsanız bakın 1.25 Ykr'den aşağı taşıma yok. 65 Ykr olsa ara kapanırdı. AKP hükümeti geldiğinden beri mazot ikiye katlandı. Özellikle bu yaz döneminde Adana'da 4 ay kayıp aydır. Belediye otobüslerine bakıyoruz, tıka basa dolu. Ama bizim dolmuşlar zarar ediyor." diye tepki gösterdi.

Büyükşehir Belediye otobüslerinden faydalananlar, yapılan zamma rağmen fazla bir rahatsızlık duymayacaklarını söyledi. Öğrenci olduğunu söyleyen Recep Gündoğan, "Fazla etkilemez, uygun' diyor. 3 çocuk annesi Şehnaz Uslupehlivan da, her gün Yüreğir'e bağlı Karşıyaka semtinden, Seyhan ilçesine bağlı Kenan Evren Bulvarı'na tek otobüsle gidiş-geliş yaptığını belirterek, "Yapılan zamma rağmen belediye otobüsleri yine diğer ulaşım araçlarına göre daha ekonomik ve klimalı. Çok cüz'i bir ayarlama yapılmış. Okula giden çocuklarım da belediye otobüslerinden faydalanıyor. Üst üste koyduğumuzda epey bir karımız oluyor. Binmeye devam edeceğim." dedi. Emine Mercan da, Belediye otobüslerinin Adana'nın beldelerine de aynı tarifeyle yolcu taşıdığını hatırlatarak, "Baklalı, Yunusoğlu ve Solaklı'ya eş dost ziyaretleri yapabiliyorum. 50 Ykr'ye çıkması önemli değil. Hem ucuz, hem klimalı otobüslerle yolculuk yapıyoruz. Belediye bir senedir beldelere otobüs kaldırıyor." dedi

Adana'da özel halk otobüslerinde yolcu taşıma ücretleri kontaksız kartı olanlar 65 Ykr, kartı olmayanların ise 90 Ykr binerken, dolmuşlarda ise ücret 90 Ykr.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious