Aday adaylarıyla mülakatlar sürüyor

  • Giriş : 24.05.2007 / 01:27:00

AK Parti milletvekili adaylarının belirlenmesi için mülakatlar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mülakatlar, 9'u genel merkezde 1'i de İstanbul İl Başkanlığı'nda olmak üzere toplam 10 komisyon tarafından yapılıyor.

Her komisyonda, biri Genel Başkan Yardımcısı, üçü de MKYK üyesi olmak üzere toplam 4 kişi bulunuyor.

Bugün dahil 4 gün sürecek mülakatlarda aday adaylarına verilen belirli bir süre yok. Bu süre komisyonun takdirine bağlı olarak gerçekleşiyor. Mülakatlarda aday adaylarına siyasi kimlikleri ile AK Parti'ye yönelik eleştirilerinin bulunup bulunmadığına yönelik sorular sorulduğu öğrenildi.

Mülakatların ardından AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, aralarında Genel Başkan yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Hayati Yazıcı ile Genel Sekreter İdris Naim Şahin, TBMM Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in de bulunduğu kurul tarafından mülakatlarda belirlenen aday adayları arasından milletvekili adayları belirlenecek.

Mülakat sorularının içeriği

AK Parti Genel Merkezi'ndeki mülakatlara katılan bazı milletvekili aday adayları, gazetecilerin, mülakatın içeriğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Kayseri'den milletvekili aday adayı Gül Soydal, yaklaşık 10-15 dakika süren mülakatta özgeçmişi, siyasi kimliği ve AK Parti'ye ilişkin eleştirileri bulunup bulunmadığının sorulduğunu söyledi.

Soydal, mülakatta yöneltilen "Bizi eleştirir misiniz?" sorusunun, demokrasi açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Edirne'den milletvekili aday adayı Kerim Cinli ise mülakatta, "ilk sırada yer alması halinde sonraki sıralarda kimleri görmek istediği" şeklinde bir soru yöneltildiğini söyledi.

Görüşmenin yaklaşık 10 dakika sürdüğünü belirten Cinli, ayrıca bölgenin oyunun, nasıl artırılabileceğinin de sorulduğunu kaydetti.

Bursa'dan milletvekili aday adayı Burhanettin Nuhoğlu da görüşmenin 5 dakika sürdüğünü anlatarak, teşkilatta bugüne kadar yaptığı çalışmaların ne olduğu ve daha önce aday olup olmadığının sorulduğunu söyledi.

Nuhoğlu, aday adaylığı başvurusu çok olduğu için böyle bir mülakat uygulanmasının çok doğal ve doğru olduğunu söyledi. Mülakat için bekleyen bazı aday adayları da gazetecilere, mülakata hazırlandıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti'de mülakat yoğunluğu

Bu arada AK Parti milletvekili aday adaylarının mülakatı nedeniyle parti genel merkezinde yoğunluk yaşanıyor.

AK Parti milletvekili adaylarının belirlenmesi için aday adaylarıyla yapılan mülakatlar, 26 Mayıs Cumartesi akşamına kadar sürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious